Hej, informujemy ze magazyn Laif jest obecnie na sprzedaż.
Zainteresowanych prosimy o kontakt na e-mail: ola@laif.pl lub przez naszego FB

LAIF » FESTIWALE: Czy wiesz, że…? Tajemnice festiwalu Dekmantel

Hi, Laif magazine is for sale.
If you are interested , please  contact via email : ola@laif.pl
or send us PM on our FB .

FESTIWALE: Czy wiesz, że…? Tajemnice festiwalu Dekmantel

Tajemnice świata Dekmantel

Do kolejnej, szóstej już edycji festiwalu Dekmantel zostało mniej niż 2 miesiące. By umilić czas pozostały do początku sierpnia, przybliżamy imponujący świat Dekmantela, który nie ogranicza się tylko do samego wydarzenia w Amsterdamie w sierpniu, ale obejmuje też inne pokrewne eventy, wydawnictwo płytowe oraz na przykład współpracę ze światem mody. Zaskoczeni? To jeszcze nie wszystko.

Tekst: Agata Ogórek

Dekmantel to prawdziwa działalność-orkiestra

W 2017 festiwal świętował swoją piątą – drewnianą rocznicę istnienia i wygląda na to, że wiele jeszcze przed nim, bo przez te zaledwie kilka lat zdążył wyrobić sobie nie lada renomę, stając się wyznacznikiem trendów w muzyce i realnym zagrożeniem dla istnienia innych festiwali. Oprócz insiderskiej atmosfery na samym festiwalu oraz line-upu, który rok rocznie staje się wylęgarnią nowych świetnie zapowiadających się nazwisk, pojawiających się później podczas klubowych wydarzeń całego świata, Dekmantel edukuje też swoją publikę przy pomocy różnych narzędzi.

Kto za tym wszystkim stoi

Holenderskim kolektywem kierują Thomas Martojo i Casper Tielrooi, którzy są odpowiedzialni za label Dekmantel, kochane przez wszystkich festiwale oraz Dekmantel Soundsystem – projekt, który bardzo swoimi setami b2b często nasyca line-upy festiwali, audycję w RINSE FM i promuje muzykę wydawaną przez wydawnictwo. Panowie wyciągają z kapelusza muzykę pełną niespodzianek, oferując muzyczną wycieczkę dookoła świata w ofercie all exclusiv. Wysoki poziom i nowatorskie podejście do selekcji w znaczny sposób pomogło holenderskiej scenie muzycznej przebić się do czołówki najbardziej pożądanych miejsc na muzycznej mapie świata i rozchwytywanych destynacji clubbingowych. Zasłużone brawa dla tych panów!

Dekmantel Soundsystem: Casper Tielrooij i Thomas Martojo

Dekmantel zaczyna dosłownie podbijać cały świat

Najlepszym dowodem świadczącym o wysokiej pozycji marki Dekmantel jest to, że z powodzeniem radzi sobie w innych krajach, a nawet kontynentach. Atmosfera festiwalu skutecznie przenoszona jest od 2016 roku na Chorwację, gdzie organizowany jest Dekmantel Selectors, który wziął się z potrzeby pogłębiania klimatu szczególnie poważanej sceny Selectors – długich setów od ulubionych DJ-ów związanych z festiwalem, odbywających się za dnia na leżącej nad Adriatykiem plaży Tisno, a wieczorem w legendarnym klubie Barbarella. Tak jak na Dekmantelu w Amsterdamie bawi się około dziesięciotysięczna publiczność, tak Dekmantel Selectors wprowadza do sprzedaży jedynie 2000 biletów, pragnąc zachować intymną atmosferę mimo ogromnego zainteresowania wydarzeniem. Tegoroczna edycja będzie miała 5 dni

Plaża na Dekmantel Selectors 2016

2 lata skończyło również młodsze dziecko festiwalu – Dekmantel São Paulo, event odbywający się od 2017 roku w Brazylii. Jest to kolejny wyraz potrzeby ożywienia tamtejszej sceny muzycznej oraz podrasowania jej europejskimi trendami, które w połączeniu z mieniącymi się setkami kolorów zakątkami, dają naprawdę interesującą hybrydę. Na scenach występują nie tylko związani z holenderskim Dekmantelem – organizatorzy pozwalają wypłynąć także lokalnym gwiazdom i dopiero rozkwitającym talentom (Barbara Boeing, Os Mulheres Negras) zajmującym scenę Gop Tun. Dekmantel São Paulo przejmuje na 2 dni marca okolice opuszczonego parku rozrywki Playcenter, otoczonego tropikalną południowoamerykańską dżunglą. Nocą zabawa przenosi się do Sambódromo – uświęconego miejsca zabawy karnawałowej, który na czas festiwalu staje się strefą afterów do wczesnych godzin porannych.

Scena Gop Tun na festiwalu Dekmantel São Paulo.

Młodszą siostrą Dekmantela jest Lente Kabinet – festiwal promujący głównie muzykę awangardową, ale na równie ważnym stopniu swojego programu stawiający sztukę, nieszablonową fotografię i modę, współpracując ściśle z platformą Glamcult.

Wydawnictwo Dekmantel nie zwalnia tempa

W zeszłym roku wydawnictwo kierowane przez Thomasa i Caspera obchodziło 10 lat swojego istnienia. Chcąc uświetnić tak dostojny jubileusz, postanowiło wydać 10 EP-ek, zapraszając do stworzenia na nie utworów producentów bliskich swojemu sercu – tych którzy byli z nimi od początku i wywarli największy wpływ na całą załogę. Na płytach nie mogło zabraknąć Motor City Drum Ensemble, Palms Traxa, Leny Willikens, Young Marca, Juju & Jordash czy Betonkusta & Palmbomen II.

Do sublabelów Dekmantela należą: Dekmantel Selectors, DKMNTL x PATTA (składanki oraz serie ubrań z firmy Patta) oraz Dekmantel UFO. Dekmantel Selectors oraz Dekmantel UFO stanowią bezpośrednie nawiązanie do scen festiwalowych działających na terenie Amsterdamse Bosse – scena UFO promuje futurystyczne afektywne techno (np Randomer, Peter van Hoesen, Graze), z kolei Selectors to wyjątkowe selekcje utworów od wyjątkowych artystów, pokazujące ich inspiracje i muzyczną erudycję.

Możesz poczuć klimat festiwalu nie wychodząc z domu?

Boiler Room i Dekmantel wychodzą naprzeciw tym, którzy z jakichś powodów nie mogą uczestniczyć w amsterdamskim festiwalu. Od 2013 na specjalnej scenie Boiler Room od piątku do niedzieli odbywają się specjalne streamingi na żywo – nic tylko włączyć komputer, podgłośnić muzykę i zorganizować sobie wystarczająco dużo miejsca do dzikiego tańca.

Innym sposobem na udekmantelowanie się jest śledzenie na bieżąco profilu festiwalu na Soundcloudzie. Regularnie pojawiają się tam nowe podcasty na specjalne zamówienie (aktualnie 181) oraz pełne nagrania z poszczególnych scen festiwalowych, festiwali w São Paulo, Dekmantel Selectors czy Lente Cabinet.

Swoich muzycznych bohaterów Dekmantel też filmuje przy współpracy z Red Light Radio i Grolschem. Krótkie filmy dokumentalne wprowadzają widzów w świat artystów, opowiadających o swojej pasji do muzyki, czasie spędzonym na poszukiwaniach nowych utworów, perspektywach na przyszłość i urokach występów na żywo dla ludzi. Każdy DJ ma bowiem niezwykłą historię do opowiedzenia i bliskich wokół siebie, którzy z entuzjazmem dzielą się światem zza decków od kuchni. Jeśli lubicie Call Super, Young Marco, Bena UFO czy Joya Orbisona (a na pewno lubicie), koniecznie musicie sprawdzić te widea. Na pewno czas do festiwalu minie szybciej, a przy okazji nasiąknięcie już tym niezwykłym, niepodrabialnym światem.

 

Zobacz też inne wydarzenia

15.08.2015, Warszawa, Lost Pool 25.04.2015, WARSZAWA, KLUB BASEN, MOUSE ON MARS + ZAMILSKA 15.05.2015, WARSZAWA, KURORT NAD WISŁĄ, PAULA & KAROL