Hej, informujemy ze magazyn Laif jest obecnie na sprzedaż.
Zainteresowanych prosimy o kontakt na e-mail: ola@laif.pl lub przez naszego FB

LAIF » FESTIWALE: Hip-hopowe ogłoszenie Fest Festival 2020

Hi, Laif magazine is for sale.
If you are interested , please  contact via email : ola@laif.pl
or send us PM on our FB .

FESTIWALE: Hip-hopowe ogłoszenie Fest Festival 2020

FEST Festival, którego druga edycja startuje 13 sierpnia w chorzowskim Parku Śląskim, ujawnia kolejnych artystów. Line up wydarzenia zasilają: Kaytranada, Tommy Cash, brytyjscy raperzy Slowthai i Aitch oraz mocne, polskie nazwiska – Pezet, O.S.T.R. i Jan-Rapowanie. Czeka nas więc dużo dobrego, jeśli chodzi o szeroko rozumiany hip-hop czy gatunki jemu pokrewne.

Tommy Cash, kadr z teledysku XRAY

Urodził się na Haiti, ale wychował się w Kanadzie i tam zapracował na swój sukces. Kaytranada – bo o nim mowa – przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 14 lat, kiedy po raz pierwszy zagrał jako DJ. Rok później jego brat wprowadził go do świata produkcji własnych brzmień, a sam artysta wspomina to słowami: po tym, jak pokazał mi podstawy, od tamtego dnia nie mogłem przestać tworzyć beat’ów. Kaytranada swoją twórczością wypełnia lukę między światem elektroniki a hip-hopem i r&b. Na swoim koncie ma kilka EP-ek oraz dwa studyjne albumy – „99,9%” i „Bubba”. Ten drugi ukazał się pod koniec 2019 roku i powstał we współpracy z takimi artystami, jak Pharrell Williams, Tinashe, Kali Uchis czy Estele.

Kolejnym mocnym punktem line up’u będzie Tommy Cash – ekscentryczny, estoński raper o absurdalnym poczuciu humoru, którego koncerty w całej Europie wyprzedają się w kilka minut. Choć swoje brzmienia określa mianem post-sowieckiego rap’u, to często przełamuje uprzedzenia i przekracza granice seksualności oraz gatunków muzycznych. Najbardziej znane single Tommy’ego to „Surf”, „Pussy Money Weed” czy „Little Molly”. Artysta doceniany wielokrotnie przez redakcje Dazed, High Snobiety, The Guardian i Paper Magazine, wydał swój debiutancki album „¥€$” w 2018 roku.

Slowthai to z kolei reprezentant brytyjskiej sceny, który rapować zaczął już w wieku 9 lat – tuż po obejrzeniu filmu „8 Mila”. Jego muzyka to mocne i agresywne brzmienia, często kontrowersyjnie nawiązujące do polityki, które określane są jako grime oraz grime-punk. Jak sam zaznacza, inspiracje czerpie z twórczości zespołów Radiohead, Arctic Monkeys, Sex Pistols, Die Antwoord czy Oasis. Na swoim koncie Slowthai ma debiutancki album „Nothing Great About Britain” – wydany w 2019 roku oraz współpracę z takimi artystami, jak Mura Masa, Skepta i Denzel Curry (który również wystąpi na FEST Festival 2020). Drugim Brytyjczykiem, który zasila line up FEST Festivalu jest Aitch – młody MC z Manchesteru, którego pierwszy kawałek „Straight Rhymez” zyskał niemalże 20 milionów odtworzeń w serwisie YouTube. Do tej pory wydał kilkanaście singli, w tym najbardziej znane „Taste (Make It Shake)”, „Buss Down” oraz „Mice”. Zapytany, jak chce być postrzegany przez ludzi, odpowiada: nie chcę być traktowany zbyt poważnie i nie oglądam tego, co mówią inni. Tak naprawdę nigdy nie planował zostać raperem i teraz – jedyne, czym się przejmuje, to podnoszeniem poprzeczki samemu sobie. Kariera Aitcha wciąż nabiera tempa i wszystko wskazuje na to, że o artyście niedługo będzie głośno również poza Wielką Brytanią. Świadczyć może o tym chociażby jego nominacja do prestiżowej nagrody Brit Awards w kategorii Best New Artist.

Tegoroczny skład FEST Festivalu powiększa się także o czołówkę polskich raperów. Pezet to artysta obecny w hip-hop’ie od ponad 20 lat, którego śmiało można nazwać legendą warszawskiej sceny. Na swoim koncie ma kilka płyt – m.in. te powstałe we współpracy z Onarem pod szyldem Płomień 81, projekty solowe “Muzyka Klasyczna” czy “Muzyka Poważna” oraz wydaną we wrześniu 2019 roku, długo wyczekiwaną “Muzykę Współczesną”. Ostatnia z nich otrzymała nominację do Fryderyków 2020 w kategorii Album Roku Hip Hop, a w ciągu 4 tygodni od premiery osiągnęła status platynowej. Od 2010 roku Pezet prowadzi wytwórnię muzyczną Koka Beats, a także jest właścicielem marki odzieżowej Koka. Drugim z polskich reprezentantów, który wystąpi na FEST Festivalu, jest O.S.T.R. – producent, instrumentalista i raper z Łodzi. Adam Ostrowski również działa na scenie od ponad 20 lat, konsekwentnie podążając w obranym przez siebie kierunku artystycznym. Jest autorem aż 21 albumów, posiadaczem 8 platynowych i 6 złotych płyt, a także kilkukrotnym laureatem Fryderyków. Z początkiem 2020 roku, nakładem wytwórni Asfalt Records, ukazał się jego najnowszy album “Gniew”, z którego pochodzą takie kawałki jak “Son Goku” czy “Nie chcę”. Ogłoszenie zamyka Jan-Rapowanie, czyli autor jednego z najciekawszych debiutów ostatnich lat. Jego charakterystyczny styl, przez który z dystansem opowiada o przyziemnych problemach, sprawia, że zjednuje sobie sympatię słuchaczy z różnych pokoleń. Mimo młodego wieku, zdążył wydać już dwa albumy – debiutanckie “Plansze” oraz “Uśmiech”. Produkcje Janka spotykają się z niezwykle pozytywnym przyjęciem krytyków i słuchaczy, a także są doceniane przez branżę.

FEST Festival 2020 – bilety i ceny

REGULAR TIX 3 dni – 399 pln (dostępne do 15.02.2020 do 14.07.2020)
LAST CALL TIX 3 dni – 449 pln (dostępne od 15.07.2020 do wyczerpania puli)
Bilet jeden dzień - 229 pln (do wyczerpania puli)
Camping (ważny z karnetem lub biletem) – 199 pln

Więcej informacji: www.festfestival.pl

Zobacz też inne wydarzenia

22-23.06.2015, Poznań, Warszawa, Nothing But Thieves 16-20.06.2015, Oświęcim, Life Oświęcim Festival 18.05.2015, Warszawa, Klub Pardon, To Tu, Glissando #26 Soundscape Spotkanie + Kocert Duy Geborg