LAIF » INTERNET: Bóg blokuje posty Szatana na Twitterze

INTERNET: Bóg blokuje posty Szatana na Twitterze

Sieć blogów Tumblr śmiało można określić mianem globalnej kloaki Internetu. Foto-eseje dotyczące różnie pojętej równości mogą być jak najbardziej poprzedzone, powiedzmy, wyłaniającymi się znikąd porno-gifami. Mimo to – a być może właśnie przez to, że jest wylęgarnią śmieci i niesmacznych treści – ma potencjał jako bogate źródło ponadprzeciętnych stron.

tumblr_n1din9H6ij1rt28efo1_r1_500

źródło: http://scorpiondagger.tumblr.com

tumblr_nguty3Q3nM1rt28efo1_500

źródło: http://scorpiondagger.tumblr.com

 

Blog Scorpion Dagger potwierdza to stwierdzenie. James Kerr, właściciel i twórca, kolekcjonuje, modyfikuje i animuje postacie i tła z szerokiej gamy malarstwa wczesnego Renesansu, umieszczając je w absurdalnych kolażach i kontekście XXI wieku. W ten sposób tworzy kilkusekundowe parafrazy wielkich dzieł, jednocześnie redukując je do dowcipów poziomu kserowania pośladków i bekania po piwie. Jego gify podróżują na imponującą odległość, przez ich złożoność i urzekającą niedorzeczność.

tumblr_nh3iuy8Gz71rt28efo3_500

źródło: http://scorpiondagger.tumblr.com

 

Scorpion Dagger umiejętnie kpi z przesadyzmów poprzednich epok, śmiało eksploatując zbolałe wyrazy twarzy i zmieniając klasyczne pozy w slapstick. Przy okazji, niemal od niechcenia, wytyka nam – użytkownikom Internetu spragnionym krótkich, niewymagających uwagi i analitycznych zdolności treści – dokładnie to samo. Z jednej strony, w sztuce nie ma świętości. Kerr śmiało modifykuje (profanuje? zapewne dla niektórych) dzieła sprzed setek lat, nie podając ich źródeł. Z drugiej jednak strony, można kłócić się, że mamy tu doczynienia z inteligentnym, wysoce krytycznym humorem. Jest to również komentarz na temat miejsca historii w czasach wiecznego postępu i nieustannego poszukiwania nowoczesności. Umieszczając klasyczne postacie w znajomych nam sytuacjach – na przyjęciach świątecznych, w biurze, w salonie używanych samochodów, w filmowych odniesieniach – lekkie gify oferują nam pole do nad-analizy i snucia wywodów na temat życia i kultury – tej inteligentnej, muzealnej – jak też tej śmieciowej, pozbawionej wartości wedle głosicieli normatywnych standardów.

tumblr_n1mux5drXy1rt28efo1_500

źródło: http://scorpiondagger.tumblr.com

tumblr_mzvursQg8f1rt28efo1_500

źródło: http://scorpiondagger.tumblr.com

 

Warto nadmienić, że autor bloga skutecznie sfinansował projekt książki przez Kickstartera. Publikacja będzie sprytną kolekcją obrazów, które będą poruszać się po zeskanowaniu ich telefonem bądź tabletem. Dopóki nie ukaże się drukiem, więcej zręcznej komedii, która nie wymaga niezręcznych tłumaczeń pod kątem językowym, można znaleźć przez Tumblr oraz Facebook.

Tekst: Agata Korecka

Zobacz też inne wydarzenia

27.05.2015, WARSZAWA, KLUB DZIK, EXTRA10.06.2015, WARSZAWA, MIŁOŚĆ, SLOW MAGIC15.08.2015, Warszawa, Lost Pool