LAIF » WIDEO: Taniec jest tropem

WIDEO: Taniec jest tropem

Taniec jest tropem, po który trudno jest nie sięgnąć, gdy robi się teledyski. Odnajdzie się w każdym gatunku i w każdej estetyce. I można zrobić z nim wiele. Pisząc i prezentując klipy taneczne, pominę te, gdzie drugi plan odtwarza choreografię tuż za diwą, te z Michaelem Jacksonem, ten z Christopherem Walkenem, który wszyscy uwielbiamy, ale znamy go na wylot, ten, któremu towarzyszy „I’m the Lonely boy” i przy którym podrygujemy i ten, który trwa 24 godziny. Taneczne teledyski Sii do piosenek „Chandelier” i „Elastic Heart” wywołały sporo zamieszania, zaraz potem pojawił się alternatywny taneczny klip do „Take me to church” Hoziera, więc o coś chodzi. Jeśli jeszcze ich nie widzieliście- dogońcie resztę świata, a poniżej lista sześciu tanecznych klipów z niedalekiej przeszłości, które warto poznać lub je sobie przypomnieć.

 

  1. FLORENCE + THE MACHINE – WHAT KIND OF MAN

Opublikowany w lutym nowy klip do „What kind of man” zaczyna się od debaty na temat wspólnego przeżywania i doświadczania chaosu, ale pokazuje, że katastrofy najczęściej dzieją się w środku. Bardzo intensywny równoległy montaż scen fabularnych, wyobrażeniowych i tanecznych bada strachy, wyczerpanie, walkę o siłę i zaufanie. Pięknie sfotografowany, delikatnie pokolorowany obraz pozwala na łatwe przekraczanie granic tych światów. Florence i Vince Haycock stworzyli coś, co z jednej strony jest atrakcyjne wizualnie, teledyskowo zmontowane, a z drugiej ma szczerość i emocje dobrego krótkiego filmu.

reżyseria: Vince Haycock

 

  1. JAMIE XX – SLEEP SOUND

Jak opowiedzieć o ciszy w teledysku? W pięknym obrazie do „Sleep sound” możemy sprawdzić co może znaczyć „czucie” muzyki i odbieranie jej różnymi zmysłami. Jego współtwórczyni, Sofia Mattioli, partneruje w tańcu ludziom głuchym lub o uszkodzonym słuchu. Niezwykle intymny, wzruszający, ciekawy projekt.

reżyseria: Sofia Mattioli, Cherise Payne

 

  1. DISCLOSURE – GRAB HER

Dzięki “When a fire starts to burn” tańczyła cała parafia. Disclosure, nie zamierzając na tym poprzestać, postanowili wejść ze swoją muzyką do biurowca. Teledysk subtelnie oddaje codzienną choreografię korporacji, dopóki przestaje robić to subtelnie. A ta dosadność jest bezkompromisowa i wspaniała. Świetna scenografia, kompozycja kadrów i wyobraźnia twórców. Oprócz tańca mamy tu latające materiały biurowe i rybki akwariowe. Na pewno spodoba się fanom serialu „The Office”.

reżyseria: Emile Sornin

 

4. FLYING LOTUS – UNTIL THE QUIET COMES

Klip sprzed dwóch lat, który zostaje w pamięci ze względu na zdumiewającą warstwę wizualną. Złożony z przepełnionych tajemnicą ujęć, gęstej atmosfery, niesamowitych plenerów jest jednocześnie piękny i zatrważający. Idealny sen i wizualnie wysmakowany koszmar o miejskiej kulturze hip-hopu, sfotografowany w Los Angeles, z tańcem i choreografią Storyboarda (znanego m.in. z klipu „Drop the game”).

reżyseria: Kahlil Joseph

 

5. BAY UNO – WAIT FOR LOVE

Teledysk ze stycznia 2015 roku. „Wait for Your Love” to delikatna piosenka, a bohater klipu delikatnie łamie normy społeczne. Jeśli postanawiasz wyjść prosto ze szpitala psychiatrycznego na ulicę w samym szlafroku, to ludzie od razu mają cię za wariata. W takim razie jeśli masz na coś ochotę, możesz to zrobić. Wierzymy, że wariat może tańczyć na środku ulicy, prawda? Uwierzymy więc, że robi te wszystkie rzeczy, które robi, a szlafrok zmienia się razem z nim. Kusiło Was kiedyś, żeby wyrwać ulicznemu grajkowi instrument z ręki? Możecie się z nim utożsamić, jego też pokusiło.

reżyseria: Sebastian Mlynarski

 

6. THE EXPLODING VOIDS – AS IT COMES

Na koniec listy niespodzianka. Tego możecie nie znać! Zespół i klip odkryty przeze mnie przypadkiem. Wspaniale jest dać się tak zaskoczyć. A potem jeszcze raz. I to wszystko w dwie minuty i osiemnaście sekund w niskobudżetowym teledysku.

reżyseria: Daniel Vogelmann

 

Tekst: Magda

Zobacz też inne wydarzenia

15.05.2015, WARSZAWA, KURORT NAD WISŁĄ, PAULA & KAROL27.05.2015, WARSZAWA, KLUB DZIK, EXTRA18.06.2015, WARSZAWA, Pardon, To Tu, Jozef van Wissem