LAIF » NEWS: Zobaczcie zwiastun filmu „Kurt Cobain: Montage of Heck”

NEWS: Zobaczcie zwiastun filmu „Kurt Cobain: Montage of Heck”

Parę dni temu do sieci trafił pierwszy trailer pierwszego w pełni autoryzowanego dokumentu o liderze Nirvany „Kurt Cobain: Montage of Heck”, którego emisję stacja HBO zaplanowała na 4 maja.

 

Montage_of_Heck_poster

 

Pomysłodawcą i reżyserem filmu jest Brett Morgen. To nie jego pierwsza próba zmierzenia się z legendą muzyki. W 2012 roku nakręcił „Crossfire Hurricane”, dokument poświęcony 50-leciu działania Rolling Stonesów. Tym razem podjął się dużo trudniejszego zadania, bo chociaż od samobójstwa Cobaina minęło już ponad 20 lat, wciąż pojawiają się nowe pytania dotyczące jego życia i okoliczności śmierci.

Biografia obejmuje całe życie muzyka. Od wczesnego dzieciństwa, poprzez trudny rozwód rodziców, niespokojny okres dorastania i początki kariery, aż do czasów wielkiego sukcesu „Nevermind”, burzliwego małżeństwa z Courtney Love i pogłębiającego się uzależnienia od heroiny. Część historii poznajemy klasycznie, poprzez wspomnienia bliskich: rodziców, żony, przyjaciół z zespołu. Morgenowi udało się jednak dotrzeć do nieznanych wcześniej materiałów: archiwalnych filmów rodzinnych, niepublikowanych wcześniej nagrań, zapisków i rysunków Cobaina, które momentami ożywia w animacje, dzięki czemu dokument nabiera bardziej eksperymentalnej formy.

Co ciekawe, pomimo pełnej akceptacji, do projektu aktywnie nie zaangażowała się Courtney Love, za to jako producent wykonawczy podpisała się córka muzyków, Frances Bean Cobain. Film miał już swoją oficjalną premierę w Sundance, po której zdobył przychylne recenzje. Teraz czeka go jeszcze większe wyzwanie, zmierzenie się z oczekiwaniami najsurowszych krytyków – wiernych fanów Nirvany.

 

 

Tekst: Małgorzata Jacygrad

Zobacz też inne wydarzenia

18.06.2015, WARSZAWA, Pardon, To Tu, Jozef van Wissem24.04.2015, WARSZAWA, CAFE KULTURALNA, SUPER GIRL & ROMANTIC BOYS I LATAJĄCE PIĘŚCI03.06.2015, SOPOT, KLUB SFINKS700, MOUNT KIMBIE/URBAN ZOO