Hej, informujemy ze magazyn Laif jest obecnie na sprzedaż.
Zainteresowanych prosimy o kontakt na e-mail: ola@laif.pl lub przez naszego FB

LAIF » News: Bunt maszyn w Toruniu

Hi, Laif magazine is for sale.
If you are interested , please  contact via email : ola@laif.pl
or send us PM on our FB .

News: Bunt maszyn w Toruniu

 

Czy można zauroczyć się dźwiękiem prasy mimośrodowej, zagrać na fortepian i wtryskarkę hydrauliczną lub stworzyć bit z automatem do nitowania? Już wkrótce dowiecie się, że można. W październiku Toruń stanie się sceną dla oryginalnego wydarzenia muzycznego – festiwalu Transgresje. 

 

zdjeciawtlefacebook-02

 

„Festiwale muzyczne powstają w ostatnim czasie jak grzyby po deszczu, a ostatnie kilka lat to ich prawdziwy wysyp. W tym festiwalowym szaleństwie trudno jednak odnaleźć nowatorskie i intrygujące, pod względem koncepcyjnym, wydarzenia.” – Mówi Przemek Wyciechowski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. Wielkie wydarzenia zazwyczaj mają bowiem podobną formę: programy puchną od zagranicznych gwiazd, sceny są coraz większe, a sponsorzy hojniejsi. Jednak dominująca koncepcja muzyczna jest dość schematyczna. Z chęci stworzenia przeciwwagi dla tych wydarzeń powstał zamysł Transgresji. Rafał Iwański, kurator programowy podkreśla: „Pojawiła się chęć zrealizowania wydarzenia, które jednocześnie oddziałuje w szerszym spektrum bodźców i pozwala na emocjonalne przeżywanie muzyki w sprecyzowanym kontekście kulturowym.”

 

W ramach Festiwalu TRANSGRESJE głównym wydarzeniem będzie futurystyczny i eksperymentalny spektakl dźwiękowy „BUNT MASZYN”. Miejscem, w którym będziemy świadkami owego buntu będzie hala fabryczna na terenie dawnego zakładu produkcyjnego ELANA w TORUNIU. W koncercie weźmie udział kilkunastu muzyków, a każdy występ będzie elementem linii produkcyjnej – konkretnym stanowiskiem pracy. Muzycy stworzyli wyjątkowe kompozycje, w dużym stopniu na podstawie dźwięków nagranych wcześniej w fabryce Apatora. Dodatkowo wykorzystają też naturalny pogłos pustych hal fabrycznych i korytarzy. Wartość artystyczną wzbogacą sztuki wizualne. Koncert odbędzie się 10 października, a do udziału w nim zostali zaproszeni: ZAMILSKA, Marcin Masecki, Z’EV, Mazzoll + HATI, Steve Nash, PURE, kiRk, Wilhelm Bras oraz Pchełki. 

 

Ze spektaklem ściśle powiązana będzie wystawa dźwiękowa w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, której kuratorami są Rafał Iwański oraz Rafał Kołacki. Wernisaż wystawy rozpocznie Festiwal w czwartek 8 października. Artyści przygotują instalacje dźwiękowe, będące nieprzetworzonym zapisem dźwięków wydobywanych przez maszyny fabryczne. Ich dźwięk następnie zostanie opracowany na potrzeby spektaklu „BUNT MASZYN” przez poszczególnych artystów. Widzowie, którzy uważnie wysłuchają poszczególnych instalacji w Centrum Sztuki Współczesnej, podczas spektaklu przeżyją prawdziwy festiwal wyobraźni! Możliwa będzie również sytuacja odwrotna: przez kilka dni po spektaklu, widzowie będą mieli możliwość skonfrontowania dźwięków z wystawy, z poszczególnymi instalacjami ze spektaklu.

 

CSW w Toruniu będzie ważnym miejscem podczas festiwalu. Tam odbędą się między innymi koncerty Lautbild i Throbbing Wafle, które rozpoczną festiwalowy dzień w piątek. Lautbild jest jednym z muzycznych wcieleń Pawła Kulczyńskiego, artysty coraz bardziej rozpoznawalnego i znaczącego na scenie muzyki elektronicznej, zarówno eksperymentalnej, jak i tanecznej. Podczas koncertu w CSW z pewnością zmusi słuchaczy do konfrontacji z ich wyobrażeniem o muzyce tanecznej. Natomiast prawdopodobnie pierwszy w historii „tribute band” poświęcony grupie industrialnej, czyli Throbbing Wafle, zabierze widzów w podróż po historii muzyki. Zagra bowiem utwory zespołu Throbbing Gristle, czyli jednej z najbardziej transgresyjnych grup po II wojnie światowej.

 

W ostatni dzień Festiwalu będzie można spotkać się z artystami: Jerzym Mazzollem, Pawłem Kulczyńskim i Peterem Votavą, którzy opowiedzą o kulisach tworzenia płyt i nagrywania dźwięku. Zaraz po wykładach, w niedzielne popołudnie odbędzie się polska premiera filmu „HEART BEAT EAR DRUM – a film about Z’EV”. Film jest portretem legendarnego artysty i muzyka Z’EVa, znanego z tego, że korzysta z osobliwego zestawu instrumentów etnicznych, znalezionych na złomowiskach i z odpadów przemysłowych. Film, który był z niecierpliwością wyczekiwany przez fanów pozwali nam bliżej poznać charyzmatycznego i ekscentrycznego twórcę.

 

Na czas całego festiwalu w hali oraz w przestrzeni miejskiej pojawią się instalacje dźwiękowe przygotowane przez: Zorkę Wollny, Stefana Kornacki, Marcello Zamenhoffa, Kasię Kosmos i Karolinę Balcer. Odniosą się one do motywu przewodniego TRANSGRESJI – BUNTU MASZYN. Artyści wykorzystają dźwięki „maszyn miejskich”, a także w nowatorski
sposób odniosą się do koncepcji pejzażu dźwiękowego Raymonda Murraya Schafera. Instalacje wydobędą bogactwo dźwiękowe przestrzeni miejskiej, jej dynamiczny charakter, a także pozwolą spojrzeć na nią od strony akustycznej.

 

Każdy wieczór festiwalowy wypełnią rytmiczne afterparty w NRD, których gospodarzami będą Zamilska, L.U.C, Margański (Trójka Polskie Radio) oraz Łona i Webber. 

 

8-11 października, CSW w Toruniu

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/Transgresje

Zobacz też inne wydarzenia

18.05.2015, Warszawa, Klub Pardon, To Tu, Glissando #26 Soundscape Spotkanie + Kocert Duy Geborg 22.03.2015, Warszawa, Klub Mózg, Pierwszy Warszawski Salon Ambientu 7-9.07.2015, Katowice, OFF Festival