LAIF » NEWS: Dyfuzja kontrolowana czyli ArsTechne w Krakowie

NEWS: Dyfuzja kontrolowana czyli ArsTechne w Krakowie

 

Muzyka, sztuka, wykłady i warsztaty – ArsTechne to pierwszy event w Krakowie, który połączy te 4 dziedziny jednocześnie.
 
arstechne-_-barka
 
Jak mówią organizatorzy: „Czy chcesz czy nie, bierzesz udział w procesach dyfuzji. W mieście, gdzie powietrze miesza się ze smogiem, a zakurzona historia z industrialną nowoczesnością, zapraszamy Cię na dyfuzję kontrolowaną”.
 
W sobotę o 16:00 wydarzenie rozpoczną warsztaty z tworzenia muzyki elektronicznej w praktyce, w trakcie których do kreowania własnych kawałków posłużą groovebox Novation Circut z aktualizacją Circuit Components. Muzyk i producent Dominik Samborski pokaże między innymi, jak korzystać z efektów i automatyki w czasie rzeczywistym oraz jak zmiksować utwór. Uczestnicy dostaną także gift w postaci licencji na instrument wirtualny Novation Bass Station VST/AU.
 
O godzinie 19:00 praktyka spotka się z teorią za sprawą 4 prelekcji ludzi nauki, którzy poruszą temat wpływu technologii na rozwój sztuki. Dodatkowo, wykłady te będą wzbogacone o wizualizacje tworzone na żywo.
 
Zanim scenę Barki na dobre przejmą dźwięki, w świecie nauki zatrzyma was koncert biosemiotica – komputer, mikroskop, roślina, który dla minifestiwalu zrealizuje Michał Brzeziński. Artysta i futurolog kulturoznawca w swoich pracach łączy biologiczną materię z systemami informatycznymi, wykorzystując interfejsy medyczne takie jak USG, GSR, czy EEG w celu poszukiwania międzygatunkowego języka. Korzenie jego działań artystycznych tkwią w subkulturach muzycznych oraz w sztuce wideo. Jako kurator współpracuje z galeriami takimi jak Muzeum Sztuki w Łodzi, czy Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku.
 
Przez cały czas z pokładu Barki będzie można podziwiać instalacje artystyczne, które stworzą Aleksander Sovtysik, Polka Polkovska i Jana Moroz. Pod murem, na przeciwko Barki stanie około 50 starych telewizorów, na których emitowane będą szumy i czarno białe abstrakcyjne formy VIDEO. Pojawią się również wizualizacje z mappingiem 3d opracowane przez Eugeniusza Sinicyn.
 
Od godziny 22:00 atmosfera będzie stopniowo gęstnieć, a napięcie narastać – pierwszy występ zacznie się od delikatnych, chilloutowych brzmień, które zapewni Me//eYe//Bo.
 
Me//eYe//Bo to twór składający się z dwóch elementów: muzyki i wizualizacji. Lekko improwizując, lekko po omacku, tworzą muzykę elektroniczną okraszoną pewną dozą tajemniczości i skrywanym optymizmem. Wystąpią Piotr Karczmarek (wcześniej Nukomo, Twin Peaks), producent z Krakowa w dj/secie wraz z Pittem Krassem (Fi Kolektiv, unitraprodiż, Wu Hae, Akurat) muzykiem, producentem i VJ’em tworzącym pełne energii wizualizacje.
 
Trudno wyobrazić sobie lepszy debiut przed szeroką publicznością niż album uznany najlepszą polską rap płytą roku 2015. Mowa o „Shadowplay” bytomskiego rapera Kartky i wrocławskim duecie HVZX. Krążek przyniósł muzykom rozgłos, będąc zapowiedzią nowych kolaboracji, projektów i koncertów. HVZX – czytane jako słowo „haze” („mgła, mgiełka, opary”) doskonale oddaje klimat tworzonej przez nich muzyki. Produkcje Marcela i Kuby to ciepłe brzmienia cloud rapu oraz instrumentalnego hip-hopu, które wprowadzają słuchacza w przyjemną przestrzeń wypełnioną dymem palonej fajki. Potencjał drzemiący w ich muzyce będziecie mogli sprawdzić po godzinie 23:00.
 
Nieszablonowe kompozycje, świeże brzmienie oraz przyciągający uwagę wokal – MIN t śmiało można nazwać objawieniem polskiej elektroniki. Wyprodukowana przez nią i wydana wiosną EPka „Turn Down the Lights” odbiła się szerokim echem i zdobywa uznanie środowisku muzycznym. Zdążyła zagrać już na scenach festiwali Open’er, Soundrive i Spring Break, a pod koniec sierpnia wystąpiła w berlińskim klubie Acud Macht Neu. Jej kariera nabiera rozpędu, a Barkę MIN t zacznie rozpędzać po północy.
 
Następnie ster przejmie Marte – wszechstronnie uzdolniony producent muzyczny młodego pokolenia. Jego deep/tech housowa twórczość łączy w sobie esencje jazzu, muzyki elektronicznej, a także… klasycznej. Swoje umiejętności w zakresie inżynierii dźwięku szlifował na holenderskim uniwersytecie Royal Conservatory of The Hague oraz w Biurze Dźwięku Katowice. Marte zajmuje się też post-produkcją i kompozycją muzyki do przeróżnych form audio-wizualnych, takich jak filmy krótkometrażowe, dokumenty, animacje, reklamy oraz instalacje artrystyczne.
 
Eksperymentalną mieszankę hipnotycznego techno i ambientu po godzinie 2:00 zaprezentuje Milena Kriegs. Powiew świeżości w estetyce techno, zmysłowość i niesamowita dźwiękowa przestrzeń, jaka zapanuje tej nocy pozwoli odlecieć daleko i na długo pozostać w stanie nieważkości.
 
O 3:30 scenę opanuje mroczny i pulsujący rytm od ERZHa, pochodzącego z Krakowa producenta techno. Znamienną cechą jego muzyki są surowe, a zarazem dzikie brzmienia. Inspirację dla ERZHa stanowią filmy takich reżyserów, jak Harmon Korine, Jim Jarmusch, Wes Anderson oraz Tim Burton. W 2016 roku wstąpił pod skrzydła wytwórni Nashtan Records.
 
W niedzilę o 5 rano rozpocznie się set KRASS – współtwórcy takich projektów jak Fi Kolektiv, Cafe Fińska, Nukomo. KRASS jest także kompozytorem muzyki do spektakli, laureatem festiwali Patrz i Słuchaj oraz Urban Tribes. Jako VJ współpracuje z zespolami unitraprodiż, Wu Hae, Nohucki, Akurat, Peef Music, a w roli producenta współtworzył wydawnictwo Apokalispa wraz z unitraprodiż.
 
Organizatorem wydarzenia jest grupa ArsTechne, która tym projektem debiutuje w przestrzeni Krakowa, kreatywnie łącząc w jednym miejscu muzykę elektroniczną, sztuki wizualne i wiedzę. Wspólnym mianownikiem jest technologia, która w każdej z tych dziedzin otwiera nowe możliwości i sprawia, że wzajemnie na siebie wpływają.

 
ArsTechne
17 września 2016
Barka, ul. Podgórska 16, Kraków
Start: 16:00
Entry: TBA

Zobacz też inne wydarzenia

13.06.2015, WROCŁAW, WOODED FESTIVAL31.07.2015, Warszawa, Stacja Mercedes, Patrick The Pan12.04.2015, WARSZAWA, KLUB BASEN, VOO VOO