LAIF » NEWS: Jono McCleery – premiera albumu i trasa koncertowa

NEWS: Jono McCleery – premiera albumu i trasa koncertowa

 
Jono McCleery – ulubieniec Cheta Fakera i Finka, powraca ze znakomitym lirycznym albumem „Pagodes“. To jeden z najlepszych męskich głosów współczesnej sceny. W marcu Jono McCleery zagra cztery koncerty w Polsce: 07 marca we Wrocławiu (Stary Klasztor), w Dzień Kobiet – w Katowicach (Rialto), 9.03 w Poznaniu (Spot) i na finał – 10 marca w stołecznej Cafe Kulturalna.

 

JonoMcCleery_Credit_M_Nagel_small

Jono McCleery, fot. M. Nagel/mat. prasowe

 

 

To historia jak z filmu – McCleery urodził się głuchy, słyszeć zaczął dopiero w wieku pięciu lat. Muzyka stała sie dla niego czymś więcej niż hobby – była też szkołą życia, komunikacji i wrażliwości. Od 18 roku życia Jono komponuje, gra, koncertuje i wreszcie doczekał się należnego mu uznania. Występował u boku takich sław jak Fink, Jose Gonzalez, Bonobo czy Jamie Woon. Śpiewał też na płytach Portico, Maribou State i Catz’N Dogz, najlepiej jednak wypada jednak na autorskich albumach. Krążek „There Is“ nagrany z gościnnym udziałem wspomnianego już Finka i ikony avant-folkowej sceny -Vashti Bunyan, łączył głębokie emocje soul z subtelnością nowego folku. „Doprawde fantastyczny singer-songwriter“ – chwalił go sam Jamie Woon.
 
Najnowsze jego dzieło „Pagodes“, to dojrzałe rozwinięcie tej formuły. Recenzenci płyty doszukują się podobieństw do muzyki Cheta Fakera oraz Finka i warto podkreślić, że wspomniani artyści deklarują się jako fani twórczości Jono. Sam twórca do swoich inspiracji dodaje też spuściznę Massive Attack, Radiohead i Milesa Davisa. Podobnie jak jego mistrzowie, McCleery jest mistrzem umiaru, w pełni panuje nad wokalną ekspresją i potrafi odnaleźć idealny balans pomiędzy brzmieniami cyfrowymi i organicznymi. O jakości piosenek Jono decydują jednak nie tylko kompozytorski talent, dbałość o brzmienie czy pomysłowe, choć skromne, aranżacje, ale przede wszystkim wspaniały głos. Współproducentem „Pagodes“ jest jego przyjaciel i kolejna wschodząca gwiazda – Roy Wood Junior. Doskonałych momentów na „Pagodes“ jest wiele – w otwierającym płytę utworze „This Idea Of Us“, wokal Jono wybrzmiewa w pięknej oprawie smyczków. Z kolei „Since I“ brzmi jakby Thom Yorke wreszcie oswoił swoje neurozy.  Warto też zwrócić uwagę na znakomity cover „Age Of Self“ z repertuaru Roberta Wyatta.
 
W świecie Jono McCLeer’yego jest bowiem miejsce na różnorodne barwy – subtelna elektronika, czyste brzmienia akustycznego folku i liryczne, męskie wokale tworzą tu unikalną brzmieniową mozaikę. Dla Jono McCleery świat dźwięków to niespodziewany dar, dlatego jak nikt inny docenia on bogactwo świata muzyki i pragnie podzielić się jego pięknem ze słuchaczami. Płyta „Pagodes“ już w sklepach zaś na  niezwykłe koncertowe spotkania z Jono zapraszamy w marcu: 07.03 we Wrocławiu (Stary Klasztor),  08.03 w Katowicach (Rialto), 9.03 w Poznaniu (Spot) i na finał – 10 marca w stołecznej Cafe Kulturalna.
 

Jono McCleery koncerty,  „Pagodes“ tour
 
07.03.2016  Stary Klasztor, Wrocław
08.03.2016  Rialto, Katowice
09.03.2016  Spot, Poznań
10.03.2016  Cafe Kulturalna, Warszawa

 


 

 

Zobacz też inne wydarzenia

7-9.07.2015, Katowice, OFF Festival28.04.2015, WARSZAWA, CAFE KULTURALNA, OLIVIER HEIM22-23.06.2015, Poznań, Warszawa, Nothing But Thieves