LAIF » NEWS: Już jest! Nowa płyta Baascha – „Noc”

NEWS: Już jest! Nowa płyta Baascha – „Noc”

Baasch – jeden z najbardziej oryginalnych artystów na polskiej scenie electro – wplata industrialny chłód i EDM-owy trans w świetnie skomponowane, zapadające w pamięć piosenki. Jego znakiem rozpoznawczym są chwytliwe, mroczne melodie, intrygujące, niebanalne teksty i hipnotyzujący wokal.

Baasch, fot. Bartek Wieczorek

Trzeci album Baascha „Noc” to kontynuacja starannie wypracowanej stylistyki poprzednich krążków – inteligentnego dialogu muzyki tanecznej z dark-popem. To pierwszy koncept album w twórczości artysty, będący rejestracją życia toczącego się pod osłoną nocy. To także poruszająca opowieść o samotności i próbie rozpoczęcia wszystkiego od nowa, pełna obietnic, rozczarowań, tęsknot i kolorów nocnego miasta. Przez ostatni rok żyłem głównie w nocy. Nocą napisałem też wszystkie piosenki na tej płycie. W nocy inaczej się myśli i inaczej się słucha. Noc wtargnęła też do tych piosenek w postaci obserwacji życia nocnego mojego miasta. Myślę, że wielu z nas zdoła się w nich przejrzeć – wspomina Baasch.

W utworach poza Baaschem usłyszymy stałych współpracowników artysty – Roberta Alabrudzińskiego na perkusji, Aleksandra Żurowskiego na syntezatorach oraz Tomasza Mreńcę na skrzypcach. Za mix i mastering albumu odpowiedzialny jest AGIM.

O Baaschu

Wokalista, producent, kompozytor, autor tekstów. Od kilku lat aktywny na polskiej scenie alternatywnej i elektronicznej. Oba jego albumy studyjne wydane w NEXTPOPie zebrały świetne recenzje i znalazły się w licznych rankingach końcoworocznych jako jedne z najlepszych polskich płyt.

Baasch współpracuje z dużą częścią polskiej ambitnej sceny elektronicznej. Nagrywał z takimi artystami jak: Rysy, Bokka, Mary Komasa, Novika, Wojtek Urbański, Agim, Piotr Bejnar i wielu innych. Skomponował także muzykę do głośnego filmu „Płynące Wieżowce” Tomasza Wasilewskiego.

Teledysk „Miasto”

Premierze płyty towarzyszy nowy teledysk do piosenki „Miasto”. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Bartek Wieczorek – jeden z najbardziej cenionych polskich fotografów. Portrecista, mistrz zdjęć modowych i reklamowych, początkowo działający w duecie z Zuzą Krajewską, po raz drugi spotyka się na planie z Baaschem (wcześniej „Dare to Take” z 2018 r.). Tym razem obaj artyści stworzyli obraz zaangażowany, z mocnym przesłaniem, ale nie pozbawiony magii i piękna.

Ostatnio w Polsce coraz więcej spraw nas uwiera, na coraz mniej rzeczy mamy wpływ. Ten utwór jest bardziej aktualny teraz niż kilka miesięcy temu, kiedy go napisałem. Mniej mamy dziś wolności, a im bardziej ją tracimy, tym intensywniej chcemy o niej śpiewać, pisać, mówić, tworzyć – mówi Baasch.
W teledysku pojawili się znajomi i przyjaciele Baascha i Bartka Wieczorka – między innymi artyści i aktywiści warszawscy, ludzie o różnych narodowościach i zawodach, muzycy z zespołu. Kamera towarzyszy im w ich prywatnych domach, śledzi na ulicach Warszawy, która ostatnio coraz częściej staje się areną niepokojów i napięć. Prowadzi przez miasto, z którego wszyscy czasem chcemy uciec. Spakować walizki, o nic nie pytać i wyjechać jak najdalej stąd…

Bartek Wieczorek: To wideo dedykujemy wszystkim, którzy walczą̨ o równość́ i miłość́ w swoich miastach. Rozumiemy Waszą złość́, jesteśmy z Wami, jesteście potrzebni, bo nie ma zgody na nienawiść́.

Zobacz też inne wydarzenia

16.04.2015, WARSZAWA, KLUB BASEN, MARY KOMASA16-20.06.2015, Oświęcim, Life Oświęcim Festival03.06.2015, SOPOT, KLUB SFINKS700, MOUNT KIMBIE/URBAN ZOO