LAIF » NEWS: Już jest! Nowa płyta Coals

NEWS: Już jest! Nowa płyta Coals

Duet Katarzyny Kowalczyk i Łukasza Rozmysłowskiego powraca z drugą płytą długogrającą. Podobnie jak ich poprzednie dokonania, docusoap zaskakuje różnorodnością i intryguje aranżacyjnymi rozwiązaniami.

Coals, zdjęcie: Jakub Owczarek

Na debiutanckiej EP-ce Weightless eksplorowali rejony łagodnego, melancholijnego art-popu. Tamagotchi odsłaniało fascynację zespołu różnymi odcieniami elektroniki, a na Klan EP, gdzie do współpracy zaprosili Bellę Ćwir, Piernikowskiego i Schaftera, skręcili w stronę abstrakcyjnego hip-hopu i trapu. Formacja zdecydowanie nie stoi w miejscu: żongluje konwencjami, bawi się warstwą wizualną i eksperymentuje ze swoim stylem.

docusoap, nowy krążek grupy, swoją nazwę wziął z telewizyjnych telenowel dokumentalnych. Staraliśmy się stworzyć takie utwory, w których pojawia się wiele barw i emocji. Postawiliśmy na rozmaite rozwiązania brzmieniowe – tłumaczą artyści. Trapowy singiel sleepwalker zderza się tu z manierycznym, egzaltowanym dove, a alternatywne R&B spotyka odniesienia do popularnego ostatnio nurtu ASMR. Gdzieniegdzie z elektronicznych podkładów przebija się oniryczny dream-pop, który może przypominać dokonania nieśmiertelnej Enyi. Muzycy sięgają także po eksperymenty z processingiem wokalu. Modulacje i przekształcenia głosu nadają całości hipnotyczny, przykuwający uwagę klimat.

Wszystkie te piosenki to obrazki, które wspólnie układają się w spójną, muzyczną historię. Tytuł każdej z nich powinien trafnie odzwierciedlać jej zawartość – opowiada duet. Hockney to hołd złożony angielskiemu malarzowi i grafikowi, Davidowi Hockneyowi, którego znamy przede wszystkim z ikonicznych basenów. Oberek, mglista opowieść o tradycyjnych tancerzach, został stworzony z jedynym gościem na płycie: brytyjskim producentem Felicita. Dominik Dvorak, bo tak naprawdę nazywa się reprezentant PC Music, zainspirował się polskim folklorem po serii występów z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. ufo, oblivion czy plasma ewokują zaś skojarzenia z osobliwym, fantasmagorycznym światem, którego najlepszymi przewodnikami zdają się być Kacha i Łukasz.

Coals
docusoap

1. pearls
2. bitter cold
3. sleepwalker
4. loops
5. ufo
6. dove
7. sugar
8. oblivion
9. plasma
10. oberek
11. hockney
12. coral reef

Zobacz też inne wydarzenia

29.04.2015, WARSZAWA, KLUB HYDROZAGADKA, SUN GLITTERS I PLATONICK DIVE27.05.2015, WARSZAWA, KLUB DZIK, EXTRA26-28.06.2015, Białystok, Halfway Festival