LAIF » NEWS: Unsound Festival ogłasza motyw przewodni

NEWS: Unsound Festival ogłasza motyw przewodni

 

DISLOCATION to motyw, który będzie rozwijany przez Unsound w 2016 i 2017 roku. W tym roku organizatorzy festiwalu skupiają się na marginesach – politycznych, geograficznych, tożsamościowych, internetowych czy społecznych. 
 
UNS-Dislocation-2
 
“Rozwój kultury jest zazwyczaj napędzany przez długotrwałe napięcie między »centrum« a »peryferiami«” – mówi dyrektor artystyczny Unsoundu Mat Schulz. “Operując z Krakowa, doświadczamy tego na co dzień i staramy się działać przeciwko tej binarności. Polski festiwal organizujący ważne wydarzenia muzyczne w Nowym Jorku, Londynie czy Toronto jest niezwykłym zjawiskiem. Jednak w czasach, w których sytuacja na świecie wydaje się coraz bardziej niepewna, chcemy świadomie zgłębić działania odbywające się na marginesie, zarówno w kontekście geograficznym, politycznym, tożsamościowym, interakcji online czy po prostu dzisiejszego środowiska społecznego”.
 
DISLOCATION będzie punktem wyjścia dla Unsoundu w kwestii zamawianych projektów, muzyki, dyskusji i nie tylko. Pod jego szyldem odbędą się również wydarzenia i działania w różnych miejscach na świecie. To próba rozwinięcia sieci społeczności, które budują festiwal.
 
Wspólnie z Instytutami Goethego w Europie Wschodniej oraz Centralnej Azji, Unsound zaprezentuje wydarzenia w krajach byłego ZSRR. Gospodarzami mini-festiwali będzie jedenaście miast w Rosji, Ukrainie, Białorusi, Tadżykistanie, Kirgistanie i nie tylko.
 
Działania w tych punktach stworzą wyjątkową okazję, by stworzyć nowe prace odnoszące się do specyfiki lokalizacji. Powstałe kompozycje będą wystawiane również w Krakowie oraz innych miejscach poprzez 2016 i 2017 rok.
 
By jak najlepiej przedstawić temat DISLOCATION, Unsound poszukuje współkuratorów. Szukamy osób, które zaproponują elementy programu, zarówno muzycznego jak i dyskusji, związane z konkretnymi miejscami – z internetem włącznie – zgłębiające nieodłączne napięcie między centrum a peryferiami lub pokażą, że to zagadnienia już nieistotne. Niezależnie czy organizujesz wieczorki noise’owe w Londynie, prowadzisz label footworkowy w Tokio czy jesteś socjologiem z Tbilisi, przedstaw nam jednostronicowy opis pomysłu, wraz z linkami do muzyki, artystów czy wytwórni na adres dislocation@unsound.pl. Termin mija 1 maja 2016.
 
Unsound powróci również do Nowego Jorku, by podkreślić wkład tego miasta w rozwój festiwalu. Tym razem odbędzie się tam małe wydarzenie łączące się z projektem DISLOCATION.
 
Przypominamy też o nadchodzącym Unsoundzie w Toronto, który jest częścią Luminato Festival. Program ogłosimy na początku kwietnia. Unsound należy również do partnerów programowych festiwalu Intonal w Malmö, obok CTM-u i legendarnego sztokholmskiego studia Elektronmusikstudion (EMS).
 
UNSOUND: DISLOCATION w KRAKOWIE
16 – 23 października
 
UNSOUND: DISLOCATION na świecie w 2016:
Biszkek, Kirgistan – 20 – 22 maja, z Goethe-Institut Kazakhstan
Batumi, Gruzja – 27 – 28 maja, z Goethe-Institut Tbilisi
Nowy Jork, USA – 16 – 18 czerwca, z Lincoln Center, Sustain-Release, the Bunker New York i Polish Cultural Institute New York
Duszanbe, Tadżykistan – 9 – 10 września, z Goethe-Institut Tashkent
Władywostok, Rosja – 15 – 16 września, z Goethe-Institut Novosibirsk, Pacific Meridian Film Festival i CTM
 
Kolejne wydarzenia UNSOUND: DISLOCATION w 2017 odbędą się w Azerbejdżanie, Białorusi, Kazachstanie, Rosji, Ukrainie i innych miejscach.
 
UNSOUND TORONTO na Luminato Festival
10 – 11 czerwca
 
INTONAL, prezentowany przez Inkonst oraz CTM, EMS & Unsound
Malmö, Sweden – 21 – 24 kwietnia

Zobacz też inne wydarzenia

7-9.07.2015, Katowice, OFF Festival09.05.2015, KRAKÓW, TEATR ŁAŹNIA NOWA, NILS FRAHM – BEFORE TAURON NOWA MUZYKA 201508.05.2015, WARSZAWA, KLUB BASEN, HVOB