LAIF » NEWS: Liima czyli Tatu Rönkkö i Efterklang

NEWS: Liima czyli Tatu Rönkkö i Efterklang

 
Liima to nowy zespół utworzony przez fińskiego perkusistę Tatu Rönkkö, którego wspomagają: Mads Brauer, Casper Clausen i Rasmus Stolberg z duńskiej formacji Efterklang.

 

Liima_TMJauk2

Liima, fot. Thomas M. Jank/ mat. prasowe

 

Na ich debiutanckiej płycie ‘ii’ – która światło dzienne ma ujrzeć 18 marca (4AD) – znajdą się utwory stworzone w okresie czterotygodniowych pobytów w Finlandii, Berlinie i Stambule oraz na Maderze. Każde z tych miejsc odcisnęło swoje piętno na brzmieniu. Czasami w sposób dosłowny, za sprawą nagrań i sampli. Każdy pobyt kończył się występem przed publicznością, która miała okazję usłyszeć świeżo napisane utwory.

 

Liima

Okładka płyty Liima „ii”


 

Muzycy Liima (czyli „klej” po fińsku), uznali spontaniczność pisania i ograniczenia czasowe jako coś niezwykle wyzwalającego. Używając prostego koncertowego zestawu – na który złożyły się syntezatory, samplery perkusyjne, głosy, bas i efekty – czwórka muzyków korzystała z twórczej dynamiki, grając intuicyjnie i niczym przy użyciu zbiorowej świadomości, przekształcała surowe szkice w piosenki. W październiku 2015 roku, razem z producentem Jonasem Verwijnenem weszli do studia Vox-Ton w Berlinie, gdzie zarejestrowali całość w trzy dni, nagrywając na żywo, bez żadnych dogrywek. „ii” zmiksował Francesco Donadello.
 
Pierwszym promującym album utworem jest „Amerika”, do którego powstał wyreżyserowany przez Oliviera Groulx teledysk. Nakręcony w Palmdale w Stanach Zjednoczonych, w całości powstał przy użyciu smartfona i jest intrygującym wizualnym wprowadzeniem do świata muzyki zespołu Liima.

 

Zobacz też inne wydarzenia

31.07.2015, Warszawa, Stacja Mercedes, Patrick The Pan20-23.08.2015, Katowice, Tauron Nowa Muzyka22-23.06.2015, Warszawa, Teatr Studio, Flying Lotus