LAIF » NEWS: Nie słyszeliście jeszcze o festiwalu Lente Kabinet? Czas najwyższy to zmienić

NEWS: Nie słyszeliście jeszcze o festiwalu Lente Kabinet? Czas najwyższy to zmienić

Nie słyszeliście jeszcze o festiwalu Lente Kabinet? Czas najwyższy nadstawić uważnie ucha, szczególnie że to holenderskie wydarzenie po sześciu udanych edycjach rozszerza formułę i zamienia się dwudniowe święto, które będzie odbywać się 26 i 27 maja 2018. Bez zmian pozostaje miejsce – tradycyjnie jest to park Het Twiske, położony w pobliżu północnych granic Amsterdamu.

Tekst: Agata Ogórek

O Lente Kabinet mówi się, że jest siostrzanym wydarzeniem do holenderskiego festiwalu Dekmantel, organizowanym przez tych samych twórców. Oba wydarzenia mają wiele elementów wspólnych – szczególnie ważne jest umiejscowienie ich na łonie natury: Dekmantel opanowuje na kilka dni Amsterdamse Bos, a Lente Kabinet umiejscowiono w malowniczym parku rekreacji Het Twiske. Na co dzień ludzie spędzają tu czas wolny wędkując, pływając, jeżdżąc na rowerze czy obserwując okoliczne ptactwo i pasące się kuce szetlandzkie, ale jak się okazuje, park doskonale spełnia też funkcję integralnego tła do muzyki oraz sztuki.

Park Het Twiske (źródło: http://www.laagholland.com/)

Lente Kabinet muzycznie skupia się na muzyce awangardowej, a na równie ważnym stopniu swojego programu stawia sztukę, współpracując z platformą Glamcult, która z kolei skupia się na awangardowej modzie, projektach i fotografii. W tym roku swoje prace pokażą m.in.: Steven de Peven (pokazujący tworzenie swoich prac), projektant mody Duran Lantink, otwarte laboratorium medialne Telemagic, Aura Sato Lydon & Arthur Cayzer ze swoją zaskakującą instalacją, Victor Schaduw prezentujący swoje najnowsze „Porch party” oraz debiutujący Lou Buche, Levin Bray & Messgewand, zajmujący się w swojej twórczości badaniem wzajemnych reakcji różnych mediów.

22 lutego 2018 Lente Kabinet Weekender ujawnił też nazwiska artystów, którzy wystąpią 26 i 27 maja na festiwalu. I w tym roku kontynuowana jest tradycja promowania live actów oraz artystów spoza głównego nurtu muzyki elektronicznej. Warto zwrócić tu uwagę na artystkę
z gatunku R&B Kelelę, jazzmana Kamaala Williamsa, który w swojej twórczości zaznacza mocne wpływy funkowe czy grupę KOKOKO! – fascynujący projekt muzyków z Kiszasy – stolicy Demokratycznej Republiki Konga, mający w założeniu tworzenie elektronicznej muzyki akustycznie: przy pomocy instrumentów smyczkowych, perkusyjnych oraz wszystkiego, co może emitować dźwięk.

Nie zawiedli też stali artyści bliżej związani z festiwalem Dekmantel: Hunee, Motor City Drum Ensemble, Young Marco, Intergalactic Gary, Ben Ufo czy Midland, ale nie zabraknie też miejsca dla debiutantów: Borusiade, Daziona czy Lipelis. Poniżej prezentujemy pokaźnych rozmiarów line-up w formie graficznej – nie sposób bowiem wymienić wszystkich jednym tchem.

Bilety trafią do sprzedaży we wtorek – 27 lutego 2018 i można je nabyć przez stronę internetową festiwalu, która niestety dostępna jest tylko (niestety aktualnie dostępna jest w języku niderlandzkim) – http://www.hetkabinetfestival.nl/. Później nie zostaje już nic innego tylko odliczanie i pakowanie do Amsterdamu.

Zobacz też inne wydarzenia

18.06.2015, WARSZAWA, Pardon, To Tu, Jozef van Wissem20.08. 2015, Warszawa, Miłość, Mary Komasa22.03.2015, WARSZAWA, STODOŁA, NATALIA PRZYBYSZ