LAIF » NEWS: OFF Festival Katowice 2016: Devendra Bahnart, Kiasmos, Basia Bulat i Rosa Vertov

NEWS: OFF Festival Katowice 2016: Devendra Bahnart, Kiasmos, Basia Bulat i Rosa Vertov

 

Muzyczny odlot niejedno ma imię. Inaczej brzmi kontemplowany pod słońcem Kalifornii, inaczej zaklinany w popowe songi w Kanadzie, inaczej na malowniczej Islandii, a jeszcze inaczej uzbrojony w przestery w warszawskim garażu. Devendra Banhart, Kiasmos, Basia Bulat i Rosa Vertov poświadczą.
 

Devendra Banhart, fot. mat. prasowe

Devendra Banhart, fot. mat. prasowe


 

Devendra Banhart
 
Nie da się w kilku zdaniach opisać fenomenu tego wszechstronnego artysty, który swobodnie sięga po dziedzictwo różnych kultur, epok i prądów artystycznych, łącząc je w nową oryginalną całość. W twórczości Devendry – kojarzonego z nurtem New Weird America – muzyka idzie pod rękę ze sztukami plastycznymi, północnoamerykański folk współbrzmi z rytmami latynoskimi, a psychodeliczne, hippisowskie podróże kontrastują z intymnym, współczesnym lo-fi. Jego kolejny album, następca znakomitej płyty „Mala”, już powstał i ukaże się przed wakacjami, a to oznacza, że w Katowicach Devendra odsłoni przed nami nowe oblicza swojego fascynującego świata.
 

Kiasmos, fot. mat. prasowe

Kiasmos, fot. mat. prasowe


 
Kiasmos
 
Niepoprawnego marzyciela Ólafura Arnaldsa znamy doskonale z pięknych, neoklasycznych i ambientowych muzycznych krajobrazów – ale też z reinterpretacji Chopina czy ścieżki dźwiękowej do serialu „Broadchurch” – z kolei Janus Rasmussen to filar znakomitej electropopowej formacji Bloodgroup. Poznali się gdy Arnalds realizował nagrania Bloodgroup, ale doszli do wniosku, że ich wspólne pomysły wymagają zupełnie nowej formuły. Tak narodził się Kiasmos, islandzki duet, który serca fanów elektroniki podbił unikalną wizją emocjonalnego minimal techno. Jak tak muzyka wybrzmi pod pogodnym, sierpniowym niebem Katowic – sami tylko możecie się domyślić…
 
Basia Bulat, fot. mat. prasowe

Basia Bulat, fot. mat. prasowe


 
Basia Bulat
 
Kanadyjka polskiego pochodzenia, która podobnie jak Devendra uprawia enigmatyczną sztukę zwaną freak folkiem – choć jej wydany przed miesiącem nowy album „Good Advice” to raczej freak pop: świetne, chwytliwe, kipiące energią piosenki, z drugim, intrygującym dnem. Płyta wyprodukowana przez Jima Jamesa, lidera My Morning Jacket, to nie tylko godna następcczyni nominowanej do nagród Polaris i Juno „Tall Tall Shadow” z 2013 roku, ale dla tej wokalistki i multiinstrumentalistki również krok w stronę nowej, szerszej publiczności. Trzymamy kciuki.
 
Rosa Vertov, fot. mat. prasowe

Rosa Vertov, fot. mat. prasowe


 
Rosa Vertov
 
Cztery dziewczęta z Warszawy – ale nie myślcie o taryfie ulgowej dla girlsbandów. Rosa Vertov mimo krótkiego stażu zaskakują charakterem i oryginalną wizją. Co łatwo zweryfikować, zanurzając się w niepokojące, choć proste, indierockowe piosenki z debiutanckiej epki grupy, wydanej we wrześniu 2015 roku, póki co tylko na kasecie. Lada moment powinniśmy się spodziewać nowego singla, a po koncercie na OFF-ie… tego właściwie nie wiemy, ale bardzo chcemy się dowiedzieć.
 
11. edycja OFF Festival Katowice odbędzie się w dniach od 5 do 7 sierpnia. Dotychczas potwierdzeni artyści to: Devendra Banhart, Anohni, The Kills, Mudhoney, GZA, Lush, GusGus, Thundercat, Minor Victories, Kiasmos, Napalm Death, Jaga Jazzist, SBB gra „Nowy Horyzont“, Sleaford Mods, DJ Koze, Zomby, Lightning Bolt, Andrew Weatherall b2b Roman Flügel, Brodka, Kaliber 44, Liima, Daniel Avery, Clutch, Mutoid Man, Powell, Zimpel/Ziołek, Basia Bulat, Syny, Beach Slang, Willis Earl Beal, Flatbush Zombies, Machinedrum, Yung Lean, Mass Gothic, Show Me The Body, Fidlar, Rosa Vertov.

Zobacz też inne wydarzenia

28.04.2015, WARSZAWA, CAFE KULTURALNA, OLIVIER HEIM24.04.2015, WARSZAWA, CAFE KULTURALNA, SUPER GIRL & ROMANTIC BOYS I LATAJĄCE PIĘŚCI20-23.08.2015, Katowice, Tauron Nowa Muzyka