LAIF » NEWS: Premiera albumu „Junk” M83 coraz bliżej

NEWS: Premiera albumu „Junk” M83 coraz bliżej

 

Na 8 kwietnia występujący pod szyldem M83 Anthony Gonzalez zapowiedział premierę siódmej, studyjnej płyty, zatytułowanej „Junk’” Po nominowanym do nagrody Grammy albumie „Hurry Up, We’re Dreaming”, na którym znalazł się multiplatynowy singiel „Midnight City’”oraz po dwuletniej triumfalnej trasie koncertowej, Gonzalez – muzyczny architekt, kompozytor, frontman i główny wokalista M83 – powraca z artystyczną ewolucją, o której mówi: „na tym albumie chciałem pokazać moje inne oblicze. Chciałem wrócić z czymś bardziej intymnym, z czymś gdzie w jakiś sposób będzie… mniej mnie!”.
 

M83-(c) Andrew Arthur 66359-web

M83, fot. Andrew Arthur/ mat. prasowe


 
Czując odnowione pokrewieństwo z wcześniejszymi inspiracjami spod znaku Tangerine Dream, Aphex Twin oraz poszerzającymi granice gatunku wizjonerami jak Brian Wilson i Kevin Shields, na tej płycie Gonzalez powraca do swoich korzeni, stawiając przy tym kolejny krok na przód. Chociaż na każdej płycie M83 łączyło gatunki w nostalgiczny i prowokujący sposób – od shoegaze i ambientu do synthpopu i alternatywnego rocka lat 90-tych – na „Junk’”eksperymentuje ze stylami i gatunkami, których wcześniej nie było słychać w jego muzyce. „Wszystkie moje płyty charakteryzował wielowarstwowy eklektyzm, ale tym razem chciałem posunąć się jeszcze dalej.”
 
Pierwszym opublikowanym utworem jest otwierający album „Do It, Try It”, który przynosi połączenie staromodnego house’u, fortepianów oraz syntezowanych partii wokalnych. Tytuł płyty „Junk” (który można przetłumaczyć jako „śmieci”) Gonzalez tłumaczy: „wszystko, co dziś tworzymy, skończy w pewnym momencie na śmietniku. Uznałem, że to jest zarazem fascynujące, jak i przerażające. Ale w jakimś stopniu także piękne. Wyobraziłem sobie kawałki ludzkości unoszące się w przestrzeni, stracone na zawsze. Odnosi się to także to tego, że dziś wszystko dzieje się tak szybko i każdy w jakimś stopniu wyrzuca sztukę. Ludzie będą słuchali płyty, a następnie dodadzą ulubiony utwór do swojej playlisty. Nie zamierzają poświęcać czasu, by słuchać całej płyty po raz drugi, bo muszą zająć się czymś innym”.
 
M83 zapowiada także serię występów promujących album. Pojawi się na festiwalu Coachella w Indio, a także na nowojorskim The Governor’s Ball. Tego lata zobaczymy ich także na kilku europejskich festiwalach, m.in. Opener Festival w Gdyni.
 
Tymczasem posłuchajcie kolejnego utworu „Solitude”, który zapowiada nowy album:
 

 
m83_junk_
 
Tracklista:
1. Do It, Try It
2. Go!
3. Walkway Blues
4. Bibi The Dog
5. Moon Crystal
6. For The Kids
7. Solitude
8. The Wizard
9. Laser Gun
10. Road Blaster
11. Tension
12. Atlantique Sud
13. Time Wind
14. Ludivine
15. Sunday Night 1987

Zobacz też inne wydarzenia

06.04.2015, WARSZAWA, KLUB BASEN, MØ18.05.2015, Warszawa, Klub Pardon, To Tu, Glissando #26 Soundscape Spotkanie + Kocert Duy Geborg06.05.2015, WARSZAWA, KLUB MIŁOŚĆ KREDYTOWA 9, PORTICO – BEFORE FESTIWAL TAURON NOWA MUZYKA 2015