Hej, informujemy ze magazyn Laif jest obecnie na sprzedaż.
Zainteresowanych prosimy o kontakt na e-mail: ola@laif.pl lub przez naszego FB

LAIF » NEWS: Tęskno gra poezję i zapowiada trzecią płytę drugim singlem „WODA”

Hi, Laif magazine is for sale.
If you are interested , please  contact via email : ola@laif.pl
or send us PM on our FB .

NEWS: Tęskno gra poezję i zapowiada trzecią płytę drugim singlem „WODA”

Nowy album Tęskno to próba zmierzenia się z twórczością poetki Zuzanny Ginczanki. Liryczne teksty, wzbogacone kameralnym, nastrojowym instrumentarium rezonują na nowo dzięki wrażliwości Joanny Longić. „Woda” to drugi po „Ucieczce” singiel zapowiadający trzecią płytę w dyskografii Tęskno.

zdjęcie: Bartek Wieczorek

– „Płynąć szczerym pragnień sterem w niezniszczalność żywych tęsknot” śpiewam słowami Zuzanny Ginczanki utwierdzając się w tym jak ważna jest wytrwałość w dążeniu do celu.  Kiedy pisałam muzykę do wiersza „Woda” rzuciłam się w nurt drzemiących we mnie emocji. Spokojny, ugrzeczniony wstęp z pojedynczymi dźwiękami fortepianu i smyczków przeradza się w wir ostrych syntezatorowych brzmień i uderzeń werbla. Całość dopełnia archiwalne nagranie pozornie zwyczajnego dnia w Kalifornii w 1963 roku nieustannie przecinanego ubytkami i zabrudzeniami, naturalnymi glitchami taśmy filmowej. To zdecydowanie najbardziej drapieżna odsłona Tęskno do tej pory – zapowiada Longić.

O Albumie:

– Wpadłam na pomysł stworzenia albumu z wierszami, prowadząc audycję w radiowej Czwórce, gdzie gram poezję w wykonaniu polskich artystów. Określenie „poezja” jest dla mnie wielowymiarowe: może być świadomą ciszą albo pojedynczym słowem wypowiedzianym we właściwym miejscu i czasie – opowiada wokalistka. Wybór Zuzanny Ginczanki – wybitnej poetki doby dwudziestolecia międzywojennego – nie był dla niej przypadkowy. – Jej słowa naturalnie układały się w mojej głowie w melodie. Znalazłam w jej wierszach nadzieję, odwagę, zachwyt nad pięknem i ogromne pokłady tęsknoty – przyznaje artystka.

Za debiutancki album „Mi” Tęskno otrzymało nominację do Fryderyka w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku”, „Mateusza” (Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego) oraz Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia. Ostatni krążek projektu zatytułowany po prostu „Tęskno” ukazał się w kwietniu ubiegłego roku nakładem wytwórni [PIAS] Poland & Eastern Europe. – To porywający popis wokalny, tekściarski, kompozytorski i wykonawczy młodej artystki – chwalił materiał Artur Szklarczyk, dziennikarz portalu „CGM”. Album umocnił piosenkarkę w panteonie najciekawszych postaci rodzimego, artystycznego popu.

 

Zobacz też inne wydarzenia

22.03.2015, Warszawa, Klub Mózg, Pierwszy Warszawski Salon Ambientu 16-20.06.2015, Oświęcim, Life Oświęcim Festival 4.07.2015, Sopot, Zatoka Sztuki, Skin