LAIF » RECENZJA: HOLLY HERNDON – PLATFORM (4AD)

RECENZJA: HOLLY HERNDON – PLATFORM (4AD)

22

✮✮✮✮✮✮✮✮☆☆

Nawet lekko stylizowana na eklektyczny quasi-kicz (przez hipsterów nazywany vaporwave’em) okładka do albumu “Platform” wydaje się wpisywać w jego rozdźwięk pomiędzy elektroniczną awangardą i złożonymi strukturami brzmieniowymi a strzępkami popkultury wyrażonej poprzez muzyczne elementy.

Tak jak na poprzednim albumie rudowłosa Holly mocno czarowała możliwościami wykorzystania swojego głosu w procesie produkcji muzyki eksperymentalnej, tak na „Platform” bardziej przypomina mi dekonstruktorkę współczesnego konsumpcjonizmu, który w swoim zgęstnieniu zaczął generować nie tyle łatwe i ładne melodie, co zwyczajną papkę przypominajacą glitchowaty odpad cywilizacji. Kojarzy mi się z twórczością Actressa – pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy po odsłuchaniu materiału – z tym że Amerykanka ma tę przewagę, że potrafi i nie waha się użyć własnego wokalu w procesie twórczym. Mało tego, z zapisu zwykłej wizyty u masażysty potrafi stworzyć prawdziwą ucztę dla zmysłów. Zresztą cały krążek jest bardzo dobrze wyprodukowany, dlatego lekki niedosyt może sprawiać stosunkowo niewielka liczba bardziej tanecznych fragmentów – wszak w młodych latach wychowywała się w Berlinie, więc techno nie jest jej obce. Mnogość eksperymentów, przenikających się tekstur i nieoczywistych skojarzeń, z dobrze nam znanymi motywami, zadowoli niejednego entuzjastę muzyki elektronicznej o nieco bardziej wyszukanej stylistyce.

Herndon mierzy się w tym albumie z tym, co setki innych artystów na całym świecie, którzy z uporem maniaka chcą podporządkować, uporządkować i ukierunkować bezosobowość laptopowych podzespołów i programowych algorytmów. Z zer i jedynek powołuje do życia twór, który stawia na równi ze sobą w nadziei, że razem stworzą pomost pomiędzy muzyką żywych a brzmieniami inteligentnych algorytmów i maszyn. Cieszę się, że w przypadku krążka Holly jeszcze można odnaleźć w tym nutkę ludzkiego charakteru.

Tekst: Damian Wojdyna

Zobacz też inne wydarzenia

18.06.2015, WARSZAWA, Pardon, To Tu, Jozef van Wissem18.05.2015, Warszawa, Klub Pardon, To Tu, Glissando #26 Soundscape Spotkanie + Kocert Duy Geborg21.05.2015, WARSZAWA, KLUB PARDON, TO TU, Idris Ackamoor & The Pyramids