LAIF » RECENZJA: POLA RISE – The Power of Coincidence

RECENZJA: POLA RISE – The Power of Coincidence

10981848_548046788668512_6941399727569728315_n

 ✮✮✮✮✮✮✮✮☆☆

Pola Rise to utalentowana autorka tekstów, kompozytorka, a przede wszystkim wokalistka.
12 kwietnia pojawiło się jej wydawnictwo zatytułowane The Power Of Coincidence. Artystka przy pracy nad EPką połączyła siły z kilkoma producentami. Jeden z nich to MANOID, który towarzyszy jej na scenie podczas występów. Razem zagrali już 20 koncertów, w tym jeden w razem z zespołem Rebeka. To MANOID nadaje utworom nowe i zaskakujące live’owe brzmienia, w duecie z Polą tworzą projekt, który łączy delikatny głos wokalistki z charakterystycznymi dla MANOIDA dźwiękami syntetycznymi. EPka to 4 nowe utwory – Did You Sleep Last Night oraz Soulless Dance, które znamy z zeszłorocznych premier, a także dwa najnowsze kawałki: White Heart oraz The Name of RA. Do ostatniego tekst napisała sama Pati Yang. Resztę albumu dopełniają remixy producentów muzyki elektronicznej: Michała Wasilewskiego z zespołu xxanaxx, MANOID’a, MVZR, Vokor, Adre’N’Alin oraz duetu Aurora Station-Urban. Tytuł albumu wskazuje na siłę przypadku. Artystka przyznaje, że w procesie tworzenia materiału spotkało ją wiele niespodzianek. Cała masa „dobrych przypadków” oraz niesamowitych ludzi nadała kształt EPce. Pola Rise nie współpracuje jeszcze z żadną wytwórnią, twierdzi, że wydanie płyty nie jest w tym momencie dla niej celem samym w sobie. Artystka chce wprowadzić w życie własną wizję muzyki.

Otwierające wydawnictwo Did You Sleep Last Night jest swoistą mieszanką elektronicznych dźwięków z głębokim, emocjonalnym wokalem. Był pierwszym singlem, który w dwa miesiące obejrzało 120 000 użytkowników YouTube’a. Produkcją utworu zajął się Janek Pęczak, gitarzysta zespołu T.LOVE. Świetny tekst i muzyka współgrają ze sobą w idealnych proporcjach. Utwór wciąga od pierwszych kilku sekund. Pewnego rodzaju nieprzewidywalność to coś, co przyciągnęło moją uwagę, kiedy pierwszy raz usłyszałem ten singiel, bez zapowiedzi kolejnych odsłon twórczości Poli. Soulless Dance to drugi utwór na EPce, a jednocześnie drugi singiel, który wyprodukował Debian Blak – brytyjski producent. Teledysk do kawałka pojawił się na YouTubie jako jeden z pierwszych w rozdzielczości 4K i już w pierwszym tygodniu zobaczyło go ponad 25 000 widzów. Obraz wideo idealnie oddaje charakter piosenki: mocno elektroniczny, a zarazem delikatny. Rytmika wygrywa ponad bałaganem dźwięków. Piosenka i teledysk bardzo kojarzą mi się z twórczością iamamiwhoami czy Björk.
Kolejne na płycie White Heart oraz The Name of RA to moje ulubione utwory. White Heart został również wyprodukowany przez Debian’a Blak’a, efekt nakładającego się na siebie głosu tworzy niesamowity klimat. Do The Name of RA tekst napisała Pati Yang, a wyprodukował go MANOID. Autorka tekstu zawsze była inspiracją dla Poli Rise, to z nią artystka utożsamiała się od wielu lat. The Name Of RA jest moim numerem jeden. Mocne uderzenia od samego początku hipnotyzują, żeby za chwilę spokojnie przejść do sinusoidalnej elektroniki MANOIDA. Utwór wydaje się być z innej planety, stworzony w ukryciu przed światem. Takiego rodzaju unikatowy i momentami minimalistyczny klimat nawet wybrednego słuchacza zatrzyma na dłuższą chwilę. Z przyjemnością bujałem się do niego na żywo w Basenie 19 marca. Wtedy właśnie Pola Rise supportowała Julię Marcel. Wydawnictwo zamykają remixy czterech poprzednich kawałków, przygotowane przez wspomnianych wcześniej producentów. Każdy na swój sposób przedstawił indywidualną wizję utworów.
Pola Rise wraz z całą ekipą stworzyła ciekawą zapowiedź tego, co będzie się działo (mam nadzieję) jeszcze w tym roku. Inspiracji artystka poszukuje wśród takich artystów jak: FKA twigs, SBTRKT, Say Lou Lou, Bonobo, czy co ciekawe: alt-J oraz Damien Rice. Przyznam, że współpraca z MANOID’em to dobre posunięcie. Wspólnie wgniatają w ziemię dźwiękami i zaostrzają mój apetyt na więcej. Samej artystki w jej przyszłych planach na płytę będzie podobno 100%. Doświadczona poprzednimi projektami chce pracować nad longplay’em. Podoba mi się jej dbałość o szczegóły podczas tworzenia muzyki i teledysków, co zapowiada nową płytę jako wydarzenie warte oczekiwania. Tajemnicą jest termin wydania krążka. Czekając na ten moment zapraszam 19 kwietnia do Warszawy,  gdzie odbędzie się koncert Poli Rise z okazji premiery EPki.

Tracklista:

1. Did you sleep last night
2. Soulless dance
3. White heart
4. The name of Ra ft. MANOID
5. White heart (MANOID remix)
6. Did you sleep last night ( Lance Flare/XXANAXX remix)
7. Did you sleep last night ( MVZR remix)
8. Did you sleep last night (Vökuró remix)
9. Soulless dance (Adre’N’Alin remix)
10. Soulless dance (Aurora remix)

Tekst: Paweł Mieszkowski

Zobacz też inne wydarzenia

06.05.2015, WARSZAWA, KLUB MIŁOŚĆ KREDYTOWA 9, PORTICO – BEFORE FESTIWAL TAURON NOWA MUZYKA 201525.04.2015, WARSZAWA, MIŁOŚĆ KREDYTOWA 9, FLIRTINI & RIMMEL GANG: FKJ (LIVE)28.03.2015, WARSZAWA, PALLADIUM, FISZ EMADE TWORZYWO MAMUT