LAIF » WIDEO: Ulubione klipy Coals, które musicie poznać

WIDEO: Ulubione klipy Coals, które musicie poznać

Duet Coals jest znany z super estetyki i ciekawych teledysków. Poprosiliśmy Kachę i Łukasza, żeby podzielili się z nami swoimi ulubionymi klipami do oglądania na kanapie.

Coals to jeden z najczęściej występujących za granicą polskich duetów muzycznych, w skład którego wchodzą Katarzyna Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski. Nazwa formacji ściśle nawiązuje do znanego z kopalni węgla Śląska. Prestiżowy brytyjski magazyn The Quietus określił ich muzykę jako „marzycielski, eteryczny pop czerpiący na równi z elektroniki i elementów folku”. Grupa ma na koncie nie tylko świetnie przyjęty, debiutancki krążek Tamagotchi, ale też koncerty na takich festiwalach jak Reeperbahn, Primavera Sound czy Eurosonic oraz sesję dla kultowego radia KEXP podczas Iceland Airwaves. Wiosną 2019 Coals wypuścili EP-kę Klan, przy której współpracowali m.in z Piernikowskim i Schafterem. Materiał potwierdza, że Coals to mistrzowie żonglerki konwencjami, w której hip-hop łączy się z abstrakcyjnymi beatami i estetyką lat ’00. Gościnnie wydawnictwo wzbogacili Piernikowski (Syny), Schafter, Bella Ćwir, Dianka i Kubi Producent. Kontynuacją tego eklektycznego albumu jest ich druga długogrająca płyta, która wyszła na początku marca pt. docusoap.

Łukasz

Thundercat – Tron Song

Kotki i nieprzewidywalność Erica Andre. Jeśli ktoś nie ma kotka, to ej tak właśnie wygląda nasze codzienne życie. Miłość kot-człowiek nie jest prosta.

David Bowie & Mick Jagger – Dancing In The Street

Wg Petera Griffina jest to najbardziej gejowski teledysk wszech czasów. Video jest czadowe. Podoba mi się tutaj to, że przy pracy nad eledyskiem musiała brać udział jakaś pro produkcja (ujęcia z kranów, światła) a scenariusz to „skaczcie na maxa, tańce… teraz wyjdź mu tutaj zza ramienia, zetknijcie się głowami i dawajcie tam
tanecznym krokiem po tej uliczce”. Mega zabawa.

Mount Kimbie – We Go Home Together ft. James Blake

Uwielbiam DIY vibe reżysera Franka Lebona. Jego teledyski wyglądają dla mnie jak taka bardzo smacznie sklejona wydzieranka. Wiele różnych technik (stop motion, green screen, ujęcia z drona…), ciekawe pomysły na przejścia między scenami. Znalazło też się tam miejsce dla naszego jedynego Jana Pawła II !!

Mura Masa – No Hope Generation

CANADA to produkcja, która wyznacza standardy teledyskowej estetyki na cały świat. Czego nie zrobią, zaraz cały glob się inspiruje. Tutaj niedawny teledysk z moim ulubionym tańcem – krumpingiem.

Toro y Moi – New House

Spokojny ładny teledysk. Montaż tutaj to miód. Chad sobie spaceruje, śpiewa, ładne miejsca wokół. Kamera też ciekawie pracuje, jest spokojnie, ale nie ma nudy.

Kacha
Rosalia – Malamente

Teledysk skazany na bycie viralem, wyprodukowany przez wspaniałe studio CANADA. Ta ekipa zgromadziła w ciągu 3 minut wszystko, co doceniam w teledyskach: ciekawe ruchy kamery, dynamiczny montaż, kolaż tysiąca obrazów (i ogólnie bazowanie na wizualności, a nie naciąganej fabule), czerpanie z różnych stylów (podoba mi się
łączenie motywów magicznych z dresami czy tirami).

Lomboy – Loverboy

Teledysk wyreżyserowany przez Polaka, Mateusza Białęckiego, jednak piosenka chyba nie jest zbyt znana w naszym kraju. Klip jest jak urywek z filmów Kar Wai Wonga. Pomysł jest dość minimalistyczny, ale ten cały senny romantyczny klimat mega wciąga.

Connan Mockasin – I’m The Man, That Will Find You

Wspaniała telenowela, którą oglądałam tysiąc razy. Connan znakomicie wciela się w typowo lynchowskiego bohatera, a przy tym ciepłym świetle wypełniającym cały teledysk można się odprężyć. Jest też mój ulubiony motyw basenu. Klip został wyreżyserowany przez Daniela Breretona, który jest też odpowiedzialny za inne fajne klipy m.in. Papooz – Trampoline czy Tourist – We Stayed Up All Night.

ASAP Rocky – Sundress

Trzeba przyznać, że teledyski ASAPa są wybitne. Tutaj poza tym, że mamy piękne kolory, kadry i cudowny senny klimat, to jeszcze historia jest mega urzekająca.

FKA twigs – home with you

Klip wyreżyserowany przez samą artystkę, FKA stworzyła tu także część choreografii. Rzadko zdarzają się sytuacje, żeby obraz tak świetnie współgrał z muzyką. Piosenka składa się z dwóch części: jedna jest liryczna, druga bardziej post-clubowa. Taką samą sytuację mamy w klipie, ponieważ są tu ukazane dwa światy. Jeden jest brudny, pełen przepychu, natomiast w drugiej części FKA wkracza w świat natury. Ten klip nie nudzi mnie ani sekundę.

Zobacz też inne wydarzenia

22.03.2015, Warszawa, Klub Mózg, Pierwszy Warszawski Salon Ambientu20-23.08.2015, Katowice, Tauron Nowa Muzyka03.06.2015, GDAŃSK, KLUB B90, PRESIDENT BONGO (GUS GUS)