LAIF » WYDARZENIA: 10 offowych gwiazd OFF Festivalu

WYDARZENIA: 10 offowych gwiazd OFF Festivalu

 

0006039460_10

C Duncan, źródło: Bandcamp

 

Zeszłoroczny Off Festival był pechowy, główne gwiazdy Anohni i The Kills odwołali koncerty i nie dopisała pogoda. Tegoroczny line-up festiwalu zapowiada się bardzo ciekawie – w porównaniu do poprzednich edycji znajdziemy na nim więcej muzyki gitarowej, a mniej elektroniki. Oprócz wielkich gwiazd takich  jak Swans czy PJ Harvey, będziemy mieli okazję usłyszeć ponad 70 wykonawców. Poznajcie naszą ulubioną dziesiątkę, na którą warto zwrócić uwagę w tym roku.
 

Tekst: Krzysztof Plebankiewicz
 

BEAK
 


 

Odpowiedzialny jest za brzmienie legendarnego Portishead do Katowic przyjedzie z Beak . Wspomagać go będą Billy Fuller i Will Young. Rzadko nagrywają i koncertują więc zobaczenie ich na scenie to nie lada gradka dla każdego fana muzyki elektronicznej.
 

SILVER APPLES
 


 

Czyli Simeon Coxe pionier elektronicznego rocka. Pierwsza płytę wydał w bogatym wydarzenia roku 1968, ostatnią w 2016. W latach 60. Simeon sam konstruował instrumenty, dzisiaj używa komputera, co nie znaczy, że muzyka jest mniej ciekawa.
 

ARAB STRAP
 


 

Szkocki zespół niezwykle popularny w alternatywnym światku na przełomie wieków. Potem zamilkł, powrócił w zeszłym roku. O ich albumie „Philophobia” Artur Rojek napisał: „To jedna z moich ulubionych płyt ever! Smutek jest tutaj tak gęsty, że da się go kroić nożem”.
 

C DUNCAN
 


 

To kolejny Szkot, który wystąpi na OFFie – ma dwadzieścia kilka lat i aż dwie płyty na koncie. Tworzy spokojne, nastrojowe kompozycje w gatunku dream pop.
 

THE FRUITCAKES
 


 

Zespół z Trójmiasta. Ich debiutancka płyta powstała pod czujnym okiem Maćka Cielaka (Ścianka) i ukaże się w lipcu. W swojej muzyce nawiązują do lat 60. To, czego można posłuchać w sieci brzmi bardzo ciekawie, zobaczymy jak panowie sprawdzą się na koncercie.
 

PHURPA
 


 

Nie często gościmy w Polsce artystów z Moskwy, a wykonawcy muzyki szamańskiej są absolutną rzadkością. Artyści czerpią z pierwotnej tradycji ludów Azji. Tantryczne śpiewy wprawiają w trans, a ich instrumenty podobno zostały wykonany z użyciem ludzkich kości.

 

HEXA
 


 

Projekt Jamiego Stewarta, który gościł już z Xiu Xiu na OFF Festivalu dwukrotnie, ostatnio z muzyką z filmu „Twin Peaks” Davida Lyncha. Tym razem muzyka będzie tłem do fotografii reżysera „Factory Photographs”.
 

BORIS
 


 

Japonia to kraj, w którym powstaje bardzo dużo, bardzo dobrej muzyki. W tym roku do Katowic przyjedzie Boris i zgra w całości płytę „Pink”. Będzie głośno.
 

OLIVER COATES
 


 

Kompozytor-wiolonczelista z Wielkiej Brytanii. Gra w London Contemporary Orchestra, zespole współpracującym z Radiohead i Massive Attack. Solo wydał kilka płyt będących połączeniem wiolonczeli i elektroniki.
 

PREOCCUPATIONS
 


 

Są z Kanady wydali dwie płyty, pierwszy krążek nagrali pod nazwą Viet Cong. Przylgnęła do nich metka zespołu postpunkowego, ale ich albumy są zdecydowanie bardziej różnorodne muzycznie. Zobaczymy, jak będzie na koncercie.

Zobacz też inne wydarzenia

27.06.2015, Warszawa, Cafe Kulturalna, Crocodiles4.07.2015, Sopot, Zatoka Sztuki, Skin27.05.2015, WARSZAWA, KLUB DZIK, EXTRA