Hej, informujemy ze magazyn Laif jest obecnie na sprzedaż.
Zainteresowanych prosimy o kontakt na e-mail: ola@laif.pl lub przez naszego FB

LAIF » WYDARZENIA: Calexico odwiedzi Warszawę w ramach promocji nowego albumu „Edge Of The Sun”

Hi, Laif magazine is for sale.
If you are interested , please  contact via email : ola@laif.pl
or send us PM on our FB .

WYDARZENIA: Calexico odwiedzi Warszawę w ramach promocji nowego albumu „Edge Of The Sun”

 
Nie ma wątpliwości – Calexico to zespół wyróżniający się łatwo rozpoznawalnym stylem. Mimo to, ich muzyka jest zaliczana do wielu gatunków. Na samej wikipedii naliczyłem ich dziesięć od tex-mex po post – rock, od mariachi po jazz. Założycielami i trzonem zespołu są- Joey Burns i John Convertino. To oni odpowiadają za większość działań od pisania tekstów po produkcję płyt. Wydali ich dziewięć, plus epki i nagrania koncertowe. Pochodzą z Tucson w Arizonie, a nazwę pożyczyli od miasteczka leżcego na granicy Kalifornii z Meksykiem. Do zalet Calexico można zaliczyć ich wielokulturowość i multistylowość, lecz przede wszystkim talent do pisania bardzo dobrych piosenek.
 
Tekst: Krzysztof Plebankiewicz

 

Ingo Petramer

Calxito, fot. Ingo Petramer; źródło: facebook

 

Jednym z pierwszych przebojów zespołu jest pochodzący z 2000 roku „Crystal Frontier” wydany na albumie „Hot Rail.
 

 
Najbardziej znanym albumem Calexico jest „Feast of Wire” (2003) z charakterystyczną dla tego okresu okładką z graffiti. Pochodzi z niego kilka doskonałych utworów, które najlepiej brzmią na koncercie.
 

 

 
Jednak Calexico to nie tylko muzyczne szaleństwo z pogranicza amerykańsko-meksykańskiego, ale również spokojne rockowe utwory jak choćby pochodzący z płyty „Carried To Dust” (2008) – „Two Silver Trees”, czy „Para” z albumu „Algiers (2012).”
 

 
Choć grupa dość często przyjeżdża do Europy, w Polsce gościła dopiero dwa razy (w Katowicach i Szczecinie). 11 listopada w Warszawie możemy się spodziewać koncertu podobnego to tego zagranego wiosną w Brukseli. Przyjadą w podobnym składzie promować materiał z ostatniej płyty „Edge of the Sun” (2015) . Na pewno nie zabrakinie starych przebojów.
 

 
Widziałem kilka koncertów Calexico i choć za każdym razem było to wyjątkowe przeżycie, to najbardziej zapamiętałem ten na festiwalu Sziget w Budapeszcie. Początkowo puste pole pod sceną, wkrótce wypełniło się całkowicie. Bo takie jest Calexico – uwiedzie każdego kto tylko chce poszerzyć swoje muzyczne horyzonty.
 

 
 

 

 

Zobacz też inne wydarzenia

18.05.2015, Warszawa, Klub Pardon, To Tu, Glissando #26 Soundscape Spotkanie + Kocert Duy Geborg 22.03.2015, Warszawa, Klub Mózg, Pierwszy Warszawski Salon Ambientu 13.06.2015, WROCŁAW, WOODED FESTIVAL