LAIF » WYDARZENIA: Calexico odwiedzi Warszawę w ramach promocji nowego albumu „Edge Of The Sun”

WYDARZENIA: Calexico odwiedzi Warszawę w ramach promocji nowego albumu „Edge Of The Sun”

 
Nie ma wątpliwości – Calexico to zespół wyróżniający się łatwo rozpoznawalnym stylem. Mimo to, ich muzyka jest zaliczana do wielu gatunków. Na samej wikipedii naliczyłem ich dziesięć od tex-mex po post – rock, od mariachi po jazz. Założycielami i trzonem zespołu są- Joey Burns i John Convertino. To oni odpowiadają za większość działań od pisania tekstów po produkcję płyt. Wydali ich dziewięć, plus epki i nagrania koncertowe. Pochodzą z Tucson w Arizonie, a nazwę pożyczyli od miasteczka leżcego na granicy Kalifornii z Meksykiem. Do zalet Calexico można zaliczyć ich wielokulturowość i multistylowość, lecz przede wszystkim talent do pisania bardzo dobrych piosenek.
 
Tekst: Krzysztof Plebankiewicz

 

Ingo Petramer

Calxito, fot. Ingo Petramer; źródło: facebook

 

Jednym z pierwszych przebojów zespołu jest pochodzący z 2000 roku „Crystal Frontier” wydany na albumie „Hot Rail.
 

 
Najbardziej znanym albumem Calexico jest „Feast of Wire” (2003) z charakterystyczną dla tego okresu okładką z graffiti. Pochodzi z niego kilka doskonałych utworów, które najlepiej brzmią na koncercie.
 

 

 
Jednak Calexico to nie tylko muzyczne szaleństwo z pogranicza amerykańsko-meksykańskiego, ale również spokojne rockowe utwory jak choćby pochodzący z płyty „Carried To Dust” (2008) – „Two Silver Trees”, czy „Para” z albumu „Algiers (2012).”
 

 
Choć grupa dość często przyjeżdża do Europy, w Polsce gościła dopiero dwa razy (w Katowicach i Szczecinie). 11 listopada w Warszawie możemy się spodziewać koncertu podobnego to tego zagranego wiosną w Brukseli. Przyjadą w podobnym składzie promować materiał z ostatniej płyty „Edge of the Sun” (2015) . Na pewno nie zabrakinie starych przebojów.
 

 
Widziałem kilka koncertów Calexico i choć za każdym razem było to wyjątkowe przeżycie, to najbardziej zapamiętałem ten na festiwalu Sziget w Budapeszcie. Początkowo puste pole pod sceną, wkrótce wypełniło się całkowicie. Bo takie jest Calexico – uwiedzie każdego kto tylko chce poszerzyć swoje muzyczne horyzonty.
 

 
 

 

 

Zobacz też inne wydarzenia

28.03.2015, WARSZAWA, PALLADIUM, FISZ EMADE TWORZYWO MAMUT 25.04.2014, WARSZAWA, CAFE KULTURALNA, KRÓL 16.04.2015, WARSZAWA, KLUB BASEN, MARY KOMASA