Hej, informujemy ze magazyn Laif jest obecnie na sprzedaż.
Zainteresowanych prosimy o kontakt na e-mail: ola@laif.pl lub przez naszego FB

LAIF » WYDARZENIA: Halfway Festival 2015

Hi, Laif magazine is for sale.
If you are interested , please  contact via email : ola@laif.pl
or send us PM on our FB .

WYDARZENIA: Halfway Festival 2015

„Blisko ludzi, blisko muzyki” to nie tylko chwytliwe hasło młodego festiwalu. Halfway Festival, znany też jako W Połowie Drogi, odbędzie się w dniach 26-28 czerwca w Białymstoku. Festiwal sukcesywnie realizuje ideę nawiązywania więzi z artystami poprzez usytuowanie festiwalowej sceny w otwartej przestrzeni amfiteatru. 

Goście tegorocznej edycji to The Antlers, Sharon van Etten, William Fitzsimmons, Maggie Björklund, Moddi, Vök, She Keeps Bees, Gabriel Ríos, Garbanotas Bosistas, .K, Sister Wood, Nathalie and the Loners, Jóga i Oly.

 

Poznajcie głównych artystów Halfway Festival 2015:

 

photo by Laura Crosta

fot. Laura Crosta/mat. prasowe

Sharon Van Etten to nowojorska artystka słynąca z niezwykłej wrażliwości. Dziennikarze muzyczni Rolling Stone, The New Yorker i the Guardian są zgodni – album Sharon Van Etten „Are We There” to wyśmienity zbiór niezwykle osobistych i przemyślanych utworów, które idealnie obrazują emocjonalność artystki. „As We There” jest płytą wymagającą od odbiorcy zaangażowania – chcąc wejść w muzyczny dialog z Sharon trzeba skupić się na słuchaniu, zarówno melodyjnych dźwięków, jak i chwytających za serce melancholijnych tekstów. W kwietniu tego roku, światło dzienne ujrzała nowa EPka Sharon zatytułowana „ I Don’t Want To Let You Down”. Występ Sharon Van Etten na Halfway Festival Białystok 2015 będzie pierwszym pełnowymiarowym koncertem artystki w Polsce. Do tej pory gościła w naszym kraju tylko raz i zagrała jako support The National.

 

The-Antlers-Press-Photo-by-Shervin-Lainez (2)

fot. Shervin Lainez/mat. prasowe

The Antlers czyli Peter Silberman, Michael Lerner i Darby Cicci, przylecą do Polski bezpośrednio z Nowego Jorku specjalnie na Halfway Festival Białystok 2015. The Antlers mają w swoim dorobku 5 płyt. Dwa pierwsze albumy to autorskie dzieło Petera Silbermana niekwestionowanego lidera zespołu. „Hospice” (2009 r.) to pierwszy longplay nagrany w trzyosobowym składzie – Peter Silberman, Michael Lerner i Darby Cicci – dzieło absolutnie kultowe wśród fanów alternatywnego grania. Krążek „Burst Apart”, który ukazał się 3 lata później ugruntował pozycję zespołu na rynku muzyki niezależnej. W czerwcu 2014 roku zespół zaprezentował przyjętą ciepło płytę „Familiars”. Jesienią tego samego roku grupa wyruszyła w trasę po Europie, niestety pomijając Polskę. Pomimo tak bogatego dorobku wydaje się, że The Antlers, całkiem świadomie, raczej nigdy nie będą grywali koncertów na stadionie i brylowali w mainstreamie. Grupa ma jednak wielu oddanych fanów, także w naszym kraju. W Polsce Peter Silberman i koledzy gościli dotychczas raz, w 2012 roku, podczas Off Festival w Katowicach. Muzyka The Antlers to intymne, przesiąknięte intensywną emocjonalnością opowieści Petera Silbermana.

 

william fitzsimmons_fot. erin brown

Fot. Erin Brown/mat. prasowe

William Fitzsimmons – amerykański songwriter z długą brodą. Psychoterapeuta, który muzykę traktuje jako element komunikacji i swoistej terapii. Rodzinny dom Williama pełen był muzyki i przeróżnych instrumentów. Jego niewidomi rodzice muzykę traktowali jako bardzo ważny element komunikacji z synem. Nic dziwnego, że William Fitzsimmons po kilku latach pracy jako psychoterapeuta powrócił do muzyki. Debiutował w 2005 roku bardzo intymną płytą „Until When We Are Ghosts”. Tworzy emocjonalną muzykę z bardzo osobistymi tekstami. Jego płyty w dużym stopniu są kameralną opowieścią historii rodzinnej. Utwory „Passion Play” i „Please Don’t Go” zostały wykorzystane przez twórców serialu „Chirurdzy”. William Fitzsimmons nagrał dotychczas 5 płyt. Ostatnia „Lions” ukazała się wiosną 2014 roku. Muzyk do Polski przyjedzie z USA tylko na ten jeden koncert. Towarzyszyć mu będzie 3-osobowy zespół.

 

VôK fot. EyglĘ G°sla

fot. mat. prasowe

VÖK to działająca od 2013 islandzka formacja, w której skład wchodzą Margrét Rán, Andri Enoksson i Ólafur Alexander. Zespół rozpoczął działalność mocnym akcentem – grupa zwyciężyła w prestiżowym konkursie Músíktilraunir, który wyłania najlepszych islandzkich muzyków. VÖK charakteryzują elektroniczne tony połączone z melodyjnym wokalem, czystym dźwiękiem gitary i brzmieniem saksofonu. Do tej pory VÖK ma na swoim koncie jedną EPkę zatytułowaną Tension, a debiutancki album zespołu ma zostać wydany w tym roku.

Koncert w ramach Halfway Festival. Nordic Wind .

 

moddi_fot Jorgen Nordby Henriksen

fot. Jorgen Nordby Henriksen/mat. prasowe

Moddi, a właściwie Pål Moddi Knutsen, bo tak brzmi jego prawdziwe imię i nazwisko, pochodzi z Norwegii, ma 27 lat i już trzy studyjne albumy na koncie – ostatni wydany w 2013 roku. Muzyka Moddiego oscyluje między popem i folkiem. Na koncercie w Białymstoku towarzyszyć mu będzie wiolonczelistka Katrine Schiøtt oraz muzycy Orkiestry OiFP, z którymi zrealizują specjalny muzyczny projekt. Aranże na tę okoliczność przygotowuje Max Fedorov, na co dzień związany z Chórem OiFP.

Koncert w ramach Halfway Festival. Nordic Wind .

 

MAGGIE BJäRKLUND fot. Jan Stuhr

fot. Jan Stuhr/mat. prasowe

Maggie Bjőrklund duńska mistrzyni gry na pedal steel, która znana jest głównie w swoim rodzinnym kraju i w … USA. Współpracowała m.in. z Jackiem White’em, Markiem Laneganem czy członkami grupy Calexico. Na swojej drugiej płycie „Shaken”, która ukazała się jesienią 2014 roku, skompletowała znakomity super band. Pomagali jej: Jim Barr (Portishead), John Parish, Kurt Wagner (Lambchop). To bardzo osobista płyta, która jest zapisem doświadczenia związanego ze śmiercią matki duńskiej instrumentalistki. Maggie tworzy wyjątkową stylistyczną mieszankę muzyczną. Znajdziemy w jej utworach elementy americana, folku, country, indie rocka, psychodelii, a nawet dość mrocznego popu. Występ na Halfway Festival będzie pierwszym koncertem artystki i jej zespołu w Polsce.

Koncert w ramach Halfway Festival. Nordic Wind .

 

Playlista Halfway Festival 2015:

 

Timetable i ceny biletów znajdziecie na stronie festiwalu halfway.com

 

Zobacz też inne wydarzenia

22-23.06.2015, Poznań, Warszawa, Nothing But Thieves 18.05.2015, Warszawa, Klub Pardon, To Tu, Glissando #26 Soundscape Spotkanie + Kocert Duy Geborg 4.07.2015, Sopot, Zatoka Sztuki, Skin