LAIF » WYDARZENIA: Halfway Festival – festiwal bez headlinerów

WYDARZENIA: Halfway Festival – festiwal bez headlinerów

 

Niewielki festiwal Halfway Festival organizowany w gmachu wyjątkowej Opery i Filharmonii w Białymstoku, który chwalą nie tylko uczestnicy, ale też sami występujący artyści. To, jak podkreślają organizatorzy, „festiwal bez headlinerów”, którego siłą jest kameralny klimat i silne relacje między artystą i słuchaczem. 5. edycja Halfway już 24-26 czerwca.
 

promo

Mammut, fot. mat. prasowe


 

Halfway Festival skupia się głównie na dwóch nurtach – songwriterskim i folkowym, które wciąż są doskonałym polem do odkrywania nowych, nieznanych jeszcze artystów, bądź muzyków popularnych tylko w konkretnych krajach. Organizatorzy mówią zdecydowane „nie” dla geograficznej nudy dlatego festiwal gościł już artystów z różnych części Europy i Stanów Zjednoczonych, wśród nich są Emiliana Torrini (Islandia), Theodore (Grecja), GinGa (Austria), Ewert and The Two Dragons (Estonia), Lisa Hannigan (UK), SoKo (Francja), Navi (Białoruś), Alina Orlova (Litwa), Haydamaky (Ukraina), Mountain Goats (USA). W tym roku gościć będziemy po raz pierwszy twórców z Izraela (Acollective) i Wysp Owczych (Eivør).
 

Halfway Festival wyróżnia się wyraźnie na festiwalowej mapie Polski swoją otwartością i kameralnością, jego motto brzmi „blisko ludzi, blisko muzyki”. Ulokowany w zatopionym w zieleni Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej daje jedyne w swoim rodzaju możliwości bezpośredniego kontaktu widza z artystą goszczącym na scenie. Festiwal jest alternatywą dla wszystkich, którym ogromne koncerty nie dają możliwości bezpośredniego kontaktu z wykonawcą i swobody w odbiorze prezentowanej twórczości. Halfway Festival pozbawiony jest wszelkich typowych obostrzeń i zakazów – artyści przechadzają się po tym samym terenie, na który dostęp ma publiczność, scena nie jest w żaden sposób oddzielona od widowni, a ta ma możliwość skorzystania z zaproszenia wykonawcy, jeśli jego życzeniem jest wspólne odegranie utworu.

 

W tym roku w Białymstoku zagrają:
 

Piątek 24 czerwca 2016 r.

BYEN, ILYA, DESTROYER
 

Sobota 25 czerwca 2016 r.

COLDAIR, ODD HUGO, EIVØR, ACOLLECTIVE, ANE BRUN
 

Niedziela 26 czerwca 2016 r.

INTELLIGENCY, GIANT SAND, MAMMÚT, JULIA MARCELL, WILCO
 

Wydarzenia towarzyszące (w ramach „Nordic Wind”)
 

Piątek 24 czerwca 2016 r.

18.00 – otwarcie wystaw zdjęć Ilony Wiśniewskiej (“Hen”) i Birgera Amundsena (“Dzieci zimnego morza”)
18.30 – spotkanie z Birgerem Amundsenem
 

Sobota 25 czerwca 2016 r.

12.00 – lekcja muzycznej geografii. O muzycznych tradycjach na Wyspach Owczych, w Izraelu, Estonii i Islandii opowiedzą nam nasi muzyczni goście – Eivor, Acollective, Odd Hugo i Mammut – panel dyskusyjny
15.00 – spotkanie z Marcinem Michalskim i Maciejem Wasilewski autorami książki „81:1. Opowieści z Wysp Owczych”
 

Niedziela 26 czerwca 2016 r.

11.00 – śniadanie islandzkie z zespołem Mammut
11.45 – spotkanie z Iloną Wiśniewską autorką książki „Hen”
13.00 – Halfway Festival 2021 – czyli jak nasza publiczność wyobraża sobie przyszłość festiwalu – panel dyskusyjny

Zobacz też inne wydarzenia

10.06.2015, WARSZAWA, MIŁOŚĆ, SLOW MAGIC17.08.2015, Warszawa, Plac Defilad, Shamir25.04.2014, WARSZAWA, CAFE KULTURALNA, KRÓL