LAIF » WYDARZENIA: Italo Disco Legacy w Krakowie na Szpitalnej

WYDARZENIA: Italo Disco Legacy w Krakowie na Szpitalnej

Jeśli sądzicie, że od techno naprawdę można z nudów zdechnąć, trochę przejadł wam się house, a może po prostu potrzebujecie wytchnienia przy czymś zupełnie nowym, to koniecznie zawitajcie w sobotę, 7 lipca 2018 na Szpitalną w Krakowie.

Tekst: Agata Ogórek

Przed nami polska premiera filmu dokumentalnego „Italo Disco Legacy”, który przybliża ten gatunek muzyczny laikom, muzyczny, systematyzuje wiedzę specjalistów w tej dziedzinie i oddaje głos jego twórcom oraz propagatorom. Nie obędzie się też bez afterparty po udanej projekcji.

Fotos z filmu „Italo Disco Legacy”

Jeśli jeszcze nie wiecie, z czym je się ten termin, z pomocą przychodzi portal Electronic Beats, opisujący dźwięk italo jako: „krzyczące arpeggia, toczące się linie basowe oraz poczucie letniej zabawy”, podczas gdy specjaliści z Vice twierdzą, że te utwory brzmią jakby ktoś stworzył B-side z całego gatunku disco. Na pewno brzmienie spodoba się fanom synth-popu z lat 80-tych, gatunku Hi-NRG, eurodisco, ale zupełnie niezorientowanym w temacie też ciężko uspokoić nóżkę po usłyszeniu kilku naprawdę tanecznych i pozytywnych kawałków.

90-minutowy dokument Pietro Antona opowiada o początkach gatunku – połowie lat 80-tych w Niemczech, kiedy powstały pierwsze kompilacje „The Best of Italo-Disco”. Głos zabierają pionierzy sceny italo, ich współcześni kontynuatorzy i muzycy, których ten styl inspiruje. Słychać głosy duńskiego DJ-a Flemming Daluma (odpowiedzialnego za składanki „Lost Treasures of italo Disco”), DJ Hella, I-F, Alexander Robotnicka, Black Devil Disco Club czy Intergalactic Gary’ego. Artyści dzielą się w filmie niezwykłymi historiami o poszukiwaniu muzycznych perełek, reakcjach publiczności, podróżach po opuszczonych magazynach czy gorących klubach w Mediolanie. Dodatkowo można zobaczyć występy muzyków italo live, z żywym instrumentarium i wokalizą.

Polska premiera dokumentu jest odpowiedzią na światową premierę, która odbyła się 11 stycznia 2018 w Berghain/Panorama Bar i miała podobny format jak impreza na Szpitalnej. Po filmie zagrali: Italoconnection, Rago & Farina, Hank Clap, Jay oraz Licia & Neue K. I w Polsce za deckami pojawi się Jay – szef wydawnictwa Private Records, specjalizującego się w kosmicznych dźwiękach, a prywatnie właściciel ogromnej kolekcji winyli. Obok niego wystąpią rezydent Szpitalnej 1, członek ekipy Radaru i Chrono Bross – Kinzo Chrome, który zaprezentuje set w klimacie space disco i italo oraz Marina Key – DJ-ka poruszająca się po osi Kraków-Londyn-Lipsk-Monachium, która ostatecznie zadekowała się w Berlinie, gdzie miksuje, gromadzi, gra i słucha, zataczając coraz szersze muzyczne kręgi.

Okładka kompilacji „Italo Disco Legacy”

Premierze filmu towarzyszyła wydana w (a jakże) Private Records dwupłytowa kompilacja, zawierająca największe przeboje gatunku. Czy nadchodzi renesans italo? Na pewno będziemy pewniejsi odpowiedzi po sobotnim seansie w Krakowie.

Impreza: Italo Disco Legacy: Jay Private, Marina Key, Kinzo Chrome

7 lipca 2018, klub Szpitalna 1, Kraków

Zobacz też inne wydarzenia

7-9.07.2015, Katowice, OFF Festival17.08.2015, Warszawa, Plac Defilad, Shamir06.05.2015, WARSZAWA, KLUB MIŁOŚĆ KREDYTOWA 9, PORTICO – BEFORE FESTIWAL TAURON NOWA MUZYKA 2015