LAIF » WYDARZENIA: Lado w Mieście x Torstraßen Festival

WYDARZENIA: Lado w Mieście x Torstraßen Festival

 
Tegoroczna edycja Lado w Mieście będzie wyjątkowa, gdyż po raz pierwszy jego organizatorzy połączą siły z zagranicznym festiwalem – berlińskim Torstraßen Festival. W ramach obchodów 25-lecia kulturalnej współpracy Berlina i Warszawy dojdzie do wymiany muzyków między tymi dwiema pięknymi stolicami – specjalny koncert z gośćmi z Zachodu odbędzie się na Placu Zabaw w piątek 15. lipca.

 

Torstrassen baner by Hanna Cieėlak

Plakat: Hanna Cieślak/ mat. prasowe


 

Torstraßen Festival to coroczny festiwal organizowany przez lokale, kawiarnie i sklepy znajdujące się przy tytułowej berlińskiej ulicy. Jego celem jest stworzenie platformy łączącej berlińskich muzyków różnych pokoleń, artystów z całego świata żyjących i tworzących w Berlinie, ze stałymi jego rezydentami, a także fanami, promotorami i ludźmi, którzy na co dzień ich inspirują.
www.facebook.com/TorstrassenFestival | http://www.torstrassenfestival.de
 

15.07.2016 zagrają:
 
Na Placu Zabaw:
 
Better Person – solowy projekt Adama Byczkowskiego, sopockiego gitarzysty i wokalisty. Byczkowski współtworzył dawniej zespoły Kyst i Pictorial Candi, z którymi promował polską muzykę alternatywną na najważniejszych festiwalach Europy i Ameryki – w tym na legendarnym teksaskim South by Southwest (SXSW). Swoją solową karierę rozpoczął już po przeprowadzce do Berlina. Udziela się na lokalnej scenie, swoją trójmiejską wrażliwość łącząc z retro inspiracjami i berlińską różnorodnością kulturową. W lutym 2016 nakładem Mansions and Millions wydał swój pierwszy solowy materiał – minialbum „It’s Only You”.
 

 
Jaakko Eino Kalevi – jedna z najciekawszych postaci współczesnej fińskiej alternatywy. Jako dziecko chłonął i odtwarzał każdą muzykę, która wpadła mu w ręce, a po przeprowadzce do Helsinek próby swoich pierwszych zespołów godził z pracą motorniczego. Dziś mieszka w Berlinie i w swojej muzyce odnosi się do jego bogatej muzycznej historii, łącząc krautrock i elektronikę z typowym dla muzyków z krajów nordyckich wyrafinowanym, subtelnym popem i melancholijnym disco. W zeszłym roku nakładem brytyjskiej wytwórni Weird World wydał gorąco przyjęty, szósty album, zatytułowany po prostu „Jaakko Eino Kalevi”.
 

 
Gelbart – ten 40-letni Izraelczyk to równie genialny, co szalony naukowiec, mieszający w swoich probówkach wszystkie kolory i cienie elektronicznego popu (w starych analogowych maszynach, gitarach i ręcznie zbudowanych gadżetach), by wydobyć za każdym razem specyficzną eksplozję dźwięku. Pisze odważną muzykę eksperymentalną, opierającą się nie na przypadku, a na encyklopedycznej znajomości popowych tradycji i sekretów. Potrafi stworzyć zarówno motyw przewodni nieistniejącego programu telewizyjnego dla dzieci, jak i psychodeliczną ścianę dźwięku. Adi Gelbart ma na swoim koncie masę niesamowitych nagrań, a także współpracę z takimi mistrzami jak Frederik Schikowski, Dan Deacon czy The Branflakes. Niedawno przeprowadził się z Tel-Avivu do Berlina.
 

 
Camera – pochodząca z Berlina Camera słusznie porównywana jest do takich ikon krautrocka jak Neu! czy La Düsseldorf – ich muzyka, choć rozpędzona i repetetywna, potrafi być zupełnie nieprzewidywalna. Członkowie Camery jak mało kto potrafią przerodzić rytmiczne niuanse w wielkie erupcje dźwięku. Niemieckie trio jest jak silnik działający na najwyższych obrotach, który w każdej chwili może wyrwać się spod kontroli.
Mimo oczywistych inspiracji i miłości do muzyki niemieckiego podziemia z lat 70., Camera nie imituje brzmienia tuzów krautrocka – jak twierdzi, nie imituje nawet swojego brzmienia. Michael Drummer, Steffen Kahles i Timm Brockman stale eksperymentują z dźwiękiem, kompozycją, formą i ekspresją, grając partyzanckie koncerty w zupełnie niecodziennych miejscach.
 

 
Na Barce:
 
Xosar (live) – amerykańska producentka, która w 2011 przeprowadziła się z Kalifornii do Hagi, szybko odnajdując się na tamtejszej scenie elektronicznej. Nawiązała bardzo owocną współpracę z legendarnym już producentem i DJ-em Legoweltem, występując wspólnie z nim w najważniejszych klubach i na festiwalach całego świata. Wydawała w takich renomowanych wytwórniach jak Rush Hour, L.I.E.S czy Crème. Od pewnego czasu mieszka w Berlinie, gdzie nagrała swój debiutancki album „Let Go”, wydany nakładem Black Opal. Jej brzmienie wciąż ewoluuje, aktualnie podążając w kierunku kosmicznego techno o skomplikowanych, niecodziennych rytmach i melodiach.
 

Pressphoto-Xosar-2

Xosar, fot. mat. prasowe

 

PLO Man (DJ set) – pochodzący z Vancouver, a mieszkający obecnie w Berlinie producent, DJ i mężczyzna. Jest współzałożycielem wydawnictwa Acting Press i członkiem grupy CC Not. Prowadzi regularną audycję PLO Radio w Berlin Community Radio, w której bada dziki świat elektroniki. Gra inteligentną muzykę do tańca i wygłupów.
 
Virtual Geisha (DJ set) – didżejka z Krakowa. Lubi kwaśną, mroczną muzykę elektryczną (techno, house, electro) i puszcza ją z niezwykłą gracją. Występowała wszędzie tam, gdzie wypada, dla samych uśmiechniętych osób.

Zobacz też inne wydarzenia

26-28.06.2015, Białystok, Halfway Festival22.03.2015, WARSZAWA, STODOŁA, NATALIA PRZYBYSZ10.06.2015, WARSZAWA, MIŁOŚĆ, SLOW MAGIC