LAIF » WYDARZENIA: Lado w Mieście x Torstraßen Festival

WYDARZENIA: Lado w Mieście x Torstraßen Festival

 
Tegoroczna edycja Lado w Mieście będzie wyjątkowa, gdyż po raz pierwszy jego organizatorzy połączą siły z zagranicznym festiwalem – berlińskim Torstraßen Festival. W ramach obchodów 25-lecia kulturalnej współpracy Berlina i Warszawy dojdzie do wymiany muzyków między tymi dwiema pięknymi stolicami – specjalny koncert z gośćmi z Zachodu odbędzie się na Placu Zabaw w piątek 15. lipca.

 

Torstrassen baner by Hanna Cieėlak

Plakat: Hanna Cieślak/ mat. prasowe


 

Torstraßen Festival to coroczny festiwal organizowany przez lokale, kawiarnie i sklepy znajdujące się przy tytułowej berlińskiej ulicy. Jego celem jest stworzenie platformy łączącej berlińskich muzyków różnych pokoleń, artystów z całego świata żyjących i tworzących w Berlinie, ze stałymi jego rezydentami, a także fanami, promotorami i ludźmi, którzy na co dzień ich inspirują.
www.facebook.com/TorstrassenFestival | http://www.torstrassenfestival.de
 

15.07.2016 zagrają:
 
Na Placu Zabaw:
 
Better Person – solowy projekt Adama Byczkowskiego, sopockiego gitarzysty i wokalisty. Byczkowski współtworzył dawniej zespoły Kyst i Pictorial Candi, z którymi promował polską muzykę alternatywną na najważniejszych festiwalach Europy i Ameryki – w tym na legendarnym teksaskim South by Southwest (SXSW). Swoją solową karierę rozpoczął już po przeprowadzce do Berlina. Udziela się na lokalnej scenie, swoją trójmiejską wrażliwość łącząc z retro inspiracjami i berlińską różnorodnością kulturową. W lutym 2016 nakładem Mansions and Millions wydał swój pierwszy solowy materiał – minialbum „It’s Only You”.
 

 
Jaakko Eino Kalevi – jedna z najciekawszych postaci współczesnej fińskiej alternatywy. Jako dziecko chłonął i odtwarzał każdą muzykę, która wpadła mu w ręce, a po przeprowadzce do Helsinek próby swoich pierwszych zespołów godził z pracą motorniczego. Dziś mieszka w Berlinie i w swojej muzyce odnosi się do jego bogatej muzycznej historii, łącząc krautrock i elektronikę z typowym dla muzyków z krajów nordyckich wyrafinowanym, subtelnym popem i melancholijnym disco. W zeszłym roku nakładem brytyjskiej wytwórni Weird World wydał gorąco przyjęty, szósty album, zatytułowany po prostu „Jaakko Eino Kalevi”.
 

 
Gelbart – ten 40-letni Izraelczyk to równie genialny, co szalony naukowiec, mieszający w swoich probówkach wszystkie kolory i cienie elektronicznego popu (w starych analogowych maszynach, gitarach i ręcznie zbudowanych gadżetach), by wydobyć za każdym razem specyficzną eksplozję dźwięku. Pisze odważną muzykę eksperymentalną, opierającą się nie na przypadku, a na encyklopedycznej znajomości popowych tradycji i sekretów. Potrafi stworzyć zarówno motyw przewodni nieistniejącego programu telewizyjnego dla dzieci, jak i psychodeliczną ścianę dźwięku. Adi Gelbart ma na swoim koncie masę niesamowitych nagrań, a także współpracę z takimi mistrzami jak Frederik Schikowski, Dan Deacon czy The Branflakes. Niedawno przeprowadził się z Tel-Avivu do Berlina.
 

 
Camera – pochodząca z Berlina Camera słusznie porównywana jest do takich ikon krautrocka jak Neu! czy La Düsseldorf – ich muzyka, choć rozpędzona i repetetywna, potrafi być zupełnie nieprzewidywalna. Członkowie Camery jak mało kto potrafią przerodzić rytmiczne niuanse w wielkie erupcje dźwięku. Niemieckie trio jest jak silnik działający na najwyższych obrotach, który w każdej chwili może wyrwać się spod kontroli.
Mimo oczywistych inspiracji i miłości do muzyki niemieckiego podziemia z lat 70., Camera nie imituje brzmienia tuzów krautrocka – jak twierdzi, nie imituje nawet swojego brzmienia. Michael Drummer, Steffen Kahles i Timm Brockman stale eksperymentują z dźwiękiem, kompozycją, formą i ekspresją, grając partyzanckie koncerty w zupełnie niecodziennych miejscach.
 

 
Na Barce:
 
Xosar (live) – amerykańska producentka, która w 2011 przeprowadziła się z Kalifornii do Hagi, szybko odnajdując się na tamtejszej scenie elektronicznej. Nawiązała bardzo owocną współpracę z legendarnym już producentem i DJ-em Legoweltem, występując wspólnie z nim w najważniejszych klubach i na festiwalach całego świata. Wydawała w takich renomowanych wytwórniach jak Rush Hour, L.I.E.S czy Crème. Od pewnego czasu mieszka w Berlinie, gdzie nagrała swój debiutancki album „Let Go”, wydany nakładem Black Opal. Jej brzmienie wciąż ewoluuje, aktualnie podążając w kierunku kosmicznego techno o skomplikowanych, niecodziennych rytmach i melodiach.
 

Pressphoto-Xosar-2

Xosar, fot. mat. prasowe

 

PLO Man (DJ set) – pochodzący z Vancouver, a mieszkający obecnie w Berlinie producent, DJ i mężczyzna. Jest współzałożycielem wydawnictwa Acting Press i członkiem grupy CC Not. Prowadzi regularną audycję PLO Radio w Berlin Community Radio, w której bada dziki świat elektroniki. Gra inteligentną muzykę do tańca i wygłupów.
 
Virtual Geisha (DJ set) – didżejka z Krakowa. Lubi kwaśną, mroczną muzykę elektryczną (techno, house, electro) i puszcza ją z niezwykłą gracją. Występowała wszędzie tam, gdzie wypada, dla samych uśmiechniętych osób.

Zobacz też inne wydarzenia

31.07.2015, Warszawa, Stacja Mercedes, Patrick The Pan 10.04.2015, WARSZAWA, HYDROZAGADKA, THE DUMPLINGS 16.04.2015, WARSZAWA, KLUB BASEN, MARY KOMASA