Hej, informujemy ze magazyn Laif jest obecnie na sprzedaż.
Zainteresowanych prosimy o kontakt na e-mail: ola@laif.pl lub przez naszego FB

LAIF » WYDARZENIA: Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival

Hi, Laif magazine is for sale.
If you are interested , please  contact via email : ola@laif.pl
or send us PM on our FB .

WYDARZENIA: Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival

Tegoroczna edycja Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival obędzie się w dniach 8-12 lipca. Przez 5 dni festiwalu w Lublinie zaprezentuje się 20 zespołów i projektów muzycznych, pojawią się artyści z aż 13 krajów świata, a na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy między innymi Einstürzende Neubauten i Tony’ego Allena.

 

Einsturzende Neubauten_photo_02

Einstürzende Neubauten/ fot. mat. prasowe

 

 

Festiwal obfitować będzie w bardzo bogaty i wielowątkowy program. Jak co roku, zależy nam na uchwyceniu szerokiego spectrum najświeższych i najciekawszych zjawisk w światowej muzyce. Zjawisk funkcjonujących ponad granicami oraz wymykających się klasycznym podziałom gatunkowym.

Podczas najbliższej edycji będzie można posłuchać na żywo dwóch legend światowej sceny, reprezentujących dwie różne estetyki i podejścia do obcowania z dźwiękiem. Pierwsza z gwiazd to Einstürzende Neubauten – jeden z prekursorów i najważniejszych reprezentantów sceny industrialnej, awangardowej i elektronicznej.  Założona w 1980 roku przez Blixę Bargelda formacja zaprezentuje w Lublinie przekrojowy materiał ze swojej bogatej dyskografii. Możemy się zatem spodziewać największych przebojów grupy, a sam koncert z pewnością stanie się jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznego lata w Polsce. Drugim headlinerem będzie absolutna legenda sceny world music, jeden z ojców afrobeatu, sam Tony Allen. Ten wybitny perkusista, mieszkający dziś w Paryżu, zaprezentuje zarówno przebojowe utwory z najnowszej płyty „Film of life”, jak również starsze nagrania, oparte na korzennej muzyce afrykańskiej połączonej z jazzem, funky i reggae. Koncerty Tony’ego Allena gwarantują mistrzostwo wykonania oraz potężny ładunek pozytywnej energii.

 

TONY ALLEN 01@Bernard Benant

Tony Allen/ fot. Bernard Benant/ mat. prasowe

 

 

Stałym modułem festiwalu jest prezentacja nietuzinkowych wytwórni muzycznych. W tym roku będziemy mieli przyjemność przybliżyć publiczności kultową czeską oficynę Guerilla Records. Lista artystów i albumów, jakie wydała oraz wypromowała wytwórnia naszych południowych sąsiadów, jest imponująca. Na jej szczycie z pewnością znajdują się dwie legendy czeskiej alternatywy – zespoły, na których wychowało się już kilka pokoleń fanów, prawdziwe instytucje na rodzimej scenie. Chodzi oczywiście o grupy  Plastic People of the Universe i DG 307. Z dumą możemy ogłosić, że oba te składy zaprezentują się na żywo w Lublinie podczas Innych Brzmień. Obok nich wystąpią przedstawiciele młodszej generacji czeskiej alternatywy – Nevypar Kovatjezd i Kabaret dr. Caligariho. Szykuje się zatem wydarzenie bez precedensu, gdyż od dawna nie było w Polsce tak kompleksowej prezentacji muzyki z tej części Europy.

 

guerilla logocerne

guerilla logo

Jak zwykle ważny filar festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia stanowić będą najciekawsze zespoły z krajów Partnerstwa Wschodniego. W tym roku gościć będziemy m.in.  pochodzących z Kijowa Atomic Simao oraz Kasai – pierwsi to wybuchowy sekstet łączący  psychodelicznego rocka i funky, drudzy to trio poruszające się na styku jazzu i elektroniki. Gruzję reprezentować będą zjawiskowa etno-rockowa formacja Asea Sool  oraz prawdziwy hit Internetu – Trio Mandili. Te trzy młode dziewczyny szturmem zawojowały swoją ojczyznę, bijąc wszelkie rekordy popularności. Teraz przyszedł czas na resztę Europy. Całości prezentacji naszych wschodnich sąsiadów dopełnia nowa nadzieja ormiańskiego ciężkiego grania – grupa Uneasthetic.

 

 

Kasai_1

Kasai/ foto. mat. prasowe

 

 

Inne Brzmienia nie zapominają też nigdy o polskich wykonawcach i tu prawdziwa gratka dla fanów nowej fali, brzmień bardziej poetyckich, mrocznych  i dekadenckich. Żywa legenda naszej kontrkultury – zespół Variete, który tym razem zaprasza wybitnych instrumentalistów z Litwy, aby wspólnie z nimi zabrać widzów w niezwykłą dźwiękową podróż. W Lublinie usłyszymy również na żywo premierowy materiał ze świeżo wydanej płyty Warsaw Afrobeat Orchestra – „Wendelu”. Efektami pracy powarsztatowej podzielą się z widzami także niezwykli artyści z Me Myself and I. Zjawiskowo zapowiada się też projekt Rimbaud, czyli autorskie podejście do twórczości słynnego poety w brawurowym wykonaniu tria Trzaska/Budzyński/Jacaszek. Natomiast na rozpoczęcie festiwalu proponujemy kooperację polsko-azerską, czyli wspólny występ Elchina Shirinova (piano) i Grzegorza Karnasa (wokal).

 

Pascal Schumacher_portret 2

Pascal Schumacher/fot. mat. prasowe

 

Kolejnym mocnym punktem line-upu  jest Pascal Schumacher – multiinstrumentalista, wirtuoz wibrafonu, jedna z najjaśniej świecących dziś gwiazd na europejskiej scenie jazzowej. Lublin odwiedzi też amerykański duet Faun Fables, czyli prawdziwy zespół – zjawisko. Po ich występie większość widzów powinna zapamiętać dobrze tę nazwę. Amerykanie łączą w swojej twórczości muzykę folkową, teatralną, etniczną, dodatkowo puszczając oko w stronę klasyki. Ich brawurowo wykonane, angielskie wersje przebojów Ewy Demarczyk wprawiają jednocześnie w zdumienie i zachwyt.

Wzorem lat ubiegłych zadbamy także o specjalne festiwalowe produkcje – projekty absolutnie premierowe i dedykowane właśnie Innym Brzmieniom. W tym roku mamy aż dwa takie wydarzenia. Kuratorem pierwszego z nich jest Tymon Tymański, któremu towarzyszyć będzie specjalnie skompletowany na tę okazję zespół oraz znakomici wokaliści. Motywem przewodnim tej wyjątkowej produkcji jest idea pokoju i porozumienia ponad granicami. Na repertuar złożą się specjalnie zaaranżowane i przygotowane  utwory antywojenne, pacyfistyczne, ale też pieśni buntu i oporu, zarówno te nasze, jak i naszych wschodnich sąsiadów. Za drugi projekt odpowiadać będzie Olo Walicki wraz ze swoim składem Kaszebe oraz specjalnym gościem – Zbigniewem Namysłowskim.  Ich reinterpretacja i dekonstrukcja klasycznej, ale także tej tradycyjnej, muzyki ormiańskiej będzie z całą pewnością jednym z kluczowych wydarzeń festiwalu.

 

2.Olo Walicki Kaszebe II _fot.Bogna Kociumbas

Olo Walicki i Kaszebe/fot. fot.Bogna Kociumbas/ mat. prasowe

 

W programie nie zabraknie wydarzeń dla miłośników ambitnego kina, literatury i sztuki współczesnej. Najmłodsi będą mogli uczestniczyć w przygotowanych specjalnie z myślą o nich Małych Innych Brzmieniach.

 

Line-up festiwalu znajdziecie tutaj

Na wszystkie wydarzenia Festiwalu WSTĘP WOLNY!

Zobacz też inne wydarzenia

16-20.06.2015, Oświęcim, Life Oświęcim Festival 18.05.2015, Warszawa, Klub Pardon, To Tu, Glissando #26 Soundscape Spotkanie + Kocert Duy Geborg 18.06.2015, WARSZAWA, Pardon, To Tu, Jozef van Wissem