LAIF » WYDARZENIA: Festiwal The Artists 20 czerwca w Warszawie

WYDARZENIA: Festiwal The Artists 20 czerwca w Warszawie

Festiwal The Artists jest jednym z najciekawszych alternatywnych spotkań muzycznych w Polsce. Już 20 czerwca w warszawskim Parku Sowińskiego odbędzie się trzecia edycja wydarzenia. Wystąpią na nim wykonawcy z Holandii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Rosji i Polski. Organizatorem festiwalu jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki.

Duane_fot._Zacheta

Duane; zdjęcie: Mat. prasowe

The Artists, organizowany w Warszawie od 2013, jest przedsięwzięciem prezentującym fuzję różnych gatunków muzycznych – począwszy od punka, rocka przez muzykę elektroniczną do eksperymentalnej. Festiwal nie podąża za popularnymi trendami, natomiast otwiera drogę do odkrywania nowych form muzycznych. Muzycy występujący na The Artists to uznani twórcy z pola sztuk wizualnych.

Irlandka Suzanne Walsh to nie tylko wokalistka, ale też pisarka i artystka łącząca w swojej muzyce fascynację folkiem, operą i eksperymentem. Jej muzyka bywa zarazem nastrojowa i niepokojąca. W Warszawie wystąpi z Patrickiem Kelleherem, o którym brytyjski „Guardian” pisał: „Będzie wielki”. Na scenie pojawi się też Dick Verdult, doświadczony holenderski filmowiec i artysta, który jako Dick El Demasiado tworzy elektronikę z silnymi wpływami latynoskiej cumbii. Z kolei Reines Girls to popularny izraelski band zanurzony w rytmicznym rocku i post-punka.

Koncert moskiewskiego zespołu IHNABTB zapowiada się jako jeden z najbardziej szalonych wydarzeń The Artists. Grający zakręconą fuzję punka oraz popu Rosjanie słyną z wciągania publiczności w swoje ekstrawaganckie przedstawienia. Z Detroit przybędzie Duane The Brand New Dog. Nieskromnie twierdzi, że jest „przyszłością popu”, co w praktyce przekłada się na muzykę o popowym rodowodzie, lecz z mocną linią funky’owego basu, bitem electro i z oryginalnym wokalem. Ostatnim zagranicznym wykonawcą festiwalu będzie girlsband Elbis Rever.

Line-up uzupełniają polskie, niezależne, ale zarazem zazwyczaj dobrze rozpoznawalne projekty muzyczne: duet Igor Krenz i Macio Moretti, Langfurtka czyli Adam Witkowski i Mikołaj Trzaska, prekursorzy polskiego noise’u — Szelest Spadających Papierków. Na afterparty zagra projekt muzyczno-estetyczno-społeczny Wixapol S.A.

 

 

Zobacz też inne wydarzenia

10.04.2015, WARSZAWA, HYDROZAGADKA, THE DUMPLINGS20.03.2015, WARSZAWA, KLUB BASEN, CLARK – BEFORE FESTIWAL TAURON NOWA MUZYKA 201531.07.2015, Warszawa, Stacja Mercedes, Patrick The Pan