Hej, informujemy ze magazyn Laif jest obecnie na sprzedaż.
Zainteresowanych prosimy o kontakt na e-mail: ola@laif.pl lub przez naszego FB

LAIF » WYWIAD: 10 pytań do… Kateriny

Hi, Laif magazine is for sale.
If you are interested , please  contact via email : ola@laif.pl
or send us PM on our FB .

WYWIAD: 10 pytań do… Kateriny

Katerina – fińska didżejka i producentka, rezydentka najważniejszych klubów w Helsinkach, Kaiku i Ääniwalli, która obecnie mieszka i tworzy w Berlinie. Pierwszy raz dowiedzieliśmy się o Katerinie podczas Tallinn Music Week w 2016 roku. Przygodę z muzyką zaczęła jako dziecko od lekcji baletu, a teraz, jak zauważył sam Gilles Peterson, stała się jedną z głównych inicjatorek sceny muzyki elektronicznej w Helsinkach.

1. Twój aktualny nastrój
Zawsze byłam typem marzycielki. Dorastałam i stawałam się coraz bardziej rozmarzona, ale marzyłam już w trochę inny sposób, niż gdy byłam dzieckiem – bardziej przejrzysty. Mogę być szczęśliwa, podekscytowana, smutna, wściekła, ale zawsze w międzyczasie będę marzyć. Nawet kiedy gram, jestem właśnie w takim stanie, i jeżeli pytasz mnie o to, jak się teraz czuję, to mogę ci powiedzieć – jestem rozmarzona!

2. Pięć lat temu byłaś
Mam trochę zachwiane poczucie czasu – właściwie pięć lat to mało. Mogę gapić się w niebo i nie zdawać sobie sprawy, że robię to już od godziny. Dla mnie to tylko krótki moment. Nie liczę czasu, on po prostu płynie. Nie pamiętam, co robiłam kilka miesięcy temu, a co dopiero pięć lat temu. Robię dużo zdjęć, żeby uwieczniać upływanie czasu. Według moich zdjęć pięć lat temu byłam w Nowym Jorku, gdzie momentami byłam bardzo szczęśliwa.

3. Pierwszy utwór, w którym się zakochałaś
W moim domu słuchało się dużo muzyki klasycznej i jazzu. Z perspektywy czasu bardzo to doceniam. Byłam zaciekawiona fenomenem muzyki jazz i opowieściami o wielkich muzykach. Jako nastolatka wiedziałam, że kocham jazz, ale z muzyką klasyczną było inaczej. Dopiero z czasem zrozumiałam jak silnie jestem związana z tym gatunkiem. Moje pierwsze muzyczne wspomnienia to „Boléro” Ravela, „Habanera” z „Carmen”, no i oczywiście „Dziadek do orzechów” Czajkowskiego. Przez dziesięć lat tańczyłam w balecie.

4. Twój pierwszy występ był
W dzieciństwie bardzo dużo występowałam. Balet, musical, chór, pianio – to wszystko było dla mnie bardzo naturalne. Później, gdy zaczęłam dorastać, dużo się zmieniło, stałam się bardziej wstydliwa i musiałam odzyskać odwagę. Kolekcjonowałam muzykę przez wiele lat, zanim zdecydowałam się zagrać dla publiczności. W międzyczasie marzyłam o występie live, dlatego pewnego dnia postanowiłam spróbować. Sześć lat temu zadzwoniłam do mojego przyjaciela, który był wtedy właścicielem baru, i poprosiłam go o szansę na występ – zgodził się. Wtedy dotarło do mnie, że wszystko, co chcę robić w życiu, to grać muzykę dla ludzi.

5. Co zawsze robisz przed występem
Często jestem zdenerwowana, czasem bardziej niż kiedyś. Zawsze, gdy poczuję, że trema przejmuje nade mną kontrolę, kładę się na łóżku i gaszę światło. Czasem robię sobie krótką drzemkę. Potem biorę długi prysznic i słucham muzyki…

6. Czego nigdy nie robisz przed występem
Nie wiem zbyt dużo na temat słowa „nigdy”, ale unikam towarzystwa przed swoim występem, wolę być wtedy sama.

7. Muzyka, którą niedawno odkryłaś
Codziennie odkrywam nową muzykę. Każego dnia znajduję coś, co mnie zachwyci. Nie zamykam się tylko w elektronice. Ostatnio po kilku latach przerwy przypomniałam sobie o gatunku krautrock. Odkryłam bardzo inspirujące kawałki techno z lat 90., których nie słyszałam wcześniej. Oprócz tego ostatnio słucham też flamenco.

8. Kobiety, które Cię inspirują
Yma Sumac, Asha Puthli, Maria Callas, Anna Calvi, FKA Twigs, Grimes, Björk, Cesaria Evora, Sade, Omara Portuondo, Nina Simone, Bahamadia.

9. Twoja wymarzona współpraca z drugim artystą
Nie mam takiego marzenia. To mógłby być każdy, z kim połączy mnie silna więź.
Powinniśmy być siebie ciekawi, szanować siebie nawzajem, kochać i rozumieć. Nie byłoby tam miejsca na ocenianie, lęk, zastraszanie, tylko wolność i zachętę do wspólnego działania.

10. Za pięć lat będziesz
Słuchać muzyki, odkrywać muzykę, grać dla siebie i dla innych. Komponować, pisać, malować, robić dużo zdjęć i spędzać czas na łonie natury. Będę mocno kochać i marzyć.

Zobacz też inne wydarzenia

22-23.06.2015, Poznań, Warszawa, Nothing But Thieves 20-23.08.2015, Katowice, Tauron Nowa Muzyka 22.05.2015, WARSZAWA, KLUB NOWA JEROZOLIMA, DEEPStrict – Format:B