LAIF » WYWIAD: Kosmos i natura – poznajcie cykl imprez Move Mózg

WYWIAD: Kosmos i natura – poznajcie cykl imprez Move Mózg

Rozmawiamy z organizatorami kosmicznych imprezek, które zachęcą wasze mózgi i wyobraźnię regularnych do ćwiczeń przy najlepszej muzyce. 

Zdjęcie: Adrian Chmielewski / k35photo

Move Mózg wystartował we wrześniu 2015 roku, skąd wzięliście pomysł na ten cykl imprez?

Pomysł kiełkował w głowie Oli kilka miesięcy. Chciała stworzyć cykl wydarzeń, którego głównymi mianownikami będą dobra atmosfera, wyselekcjonowana muzyka, unikatowe dekoracje i instalacje współtworzone wspólnie z zaproszonymi artystami reprezentującymi różne dziedziny sztuki.
W marcu 2015 roku Ola zorganizowała wspólne urodziny razem z MKO w Mózg Warszawa i od razu po tym wydarzeniu wiedziała, że jest to idealne miejsce na siedzibę cyklu. W skład pierwszego składu organizatorskiego wchodziła Ola, Cyryl, oraz Małgorzata Brodzińska z Projekt Utopia, która przejęła strefę chillout i zrobiła w niej mini las. Gosia niestety w marcu 2017 roku przeprowadziła się do Berlina, a od września 2017 na stałe dołączył do Nas Kuba Garścia z K105K, który już od samego początku, często pomagał nam przy projekcie.

Zdjęcie: Adrian Chmielewski / k35photo

zdjęcie: Grześ Warowny

Odpowiedź o pierwszej imprezie, jak według was ewoluował Move Mózg?

Pierwsza edycja zaskoczyła nas od początku zrozumieniem tematu przez ludzi, oddawaniem przez nich niesamowitej energii, entuzjastycznych i pozytywnych opinii. Było to dla nas potwierdzenie, że taka inicjatywa jest potrzebna na imprezowej mapie Warszawy i Polski. Z każdą edycją nasze dekoracje i ich ilość się rozwijały i powiększały tak samo jak grono osób które chciało z nami być i tworzyć wydarzenia. Co miesiąc w drzwiach Mózg Warszawa witaliśmy nowych gości ale i bardzo dużo stałych.

zdjęcie: Grześ Czaplicki

Czy myślicie, że wasz plan na „pobudzenie kreatywności i myślenia” został zrealizowany?

Jak najbardziej. Przez te 3 lata działania cyklu widzimy zmiany myślenia oraz działania naszych gości. Na wydarzeniach zostało nawiązanych bardzo dużo znajomości, przyjaźni, miłości, związków i wspólnych kooperacyjnych działań. Jesteśmy dumni z wielu współpracy, które wynikły bardzo naturalnie.

Mieliśmy przyjemność podczas naszych wydarzeń zorganizować 2 wystawy zdjęć znanego i cenionego fotografa Wiktora Franko. Wiktor jest stałym gościem naszego cyklu i pewnego razu zaproponował nam współpracę na którą oczywiście przestaliśmy. Podobna sytuacja miała miejsce z Sebastianem Gutowskim (Primityvv), wydarzenia stały się dla niego bodźcem do chwycenie pędzla i przelanie na płótno swoich wizji – podczas kwietniowej edycji odbędzie się wystawa jego prac.

Ze swoimi pracami pojawił się u nas również fotograf i artysta Wiktor Malinowski, fotograf Grzegorz Czaplicki scenografki Monika Rakowska i Katarzyna Załęcka oraz oczywiście stale z nami współpracujący Małgorzata Brodzińska, Przemek Oleksyn który wykonał dla nas kupę grafik i plakatów oraz Kuba Garścia z kwiaciarni eksperymentalnej K105K.

Widzimy też bardzo dużą zmianę do podejścia w organizacji wydarzeń w całym kraju. Coraz częściej można spotkać imprezy na które przygotowywane są dekoracje ciekawe mappingi i projekcie. Docierają do nas sygnały, że zapoczątkowaliśmy fajny trend z czego bardzo się cieszymy.

Zdjęcie: Adrian Chmielewski / k35photo

Skąd bierzecie inspiracje na charakterystyczną scenografię pojawiającą się na imprezach?

Główną inspiracją jest kosmos i natura, które są głównym mianownikiem Move Mózgu. Czasami pomysły pojawiają się nagle i szlifujemy je podczas wspólnych dyskusji. Innym razem juz 2 miesiące przed wydarzeniem wiemy dokładnie co chcemy zrobić i tym osiągnąć. Bawimy się formą, światłem, odbiciem, cieniem. Dekoracje i instalacje tworzymy sami na długo przed imprezą. Syzyfową pracą było np sklejanie trójkątnych brył ze słomek, których wykorzystaliśmy do tego zadania, grubo ponad 1000.

Czerpiemy inspiracje z wystaw sztuki nowoczesnej jednak staramy się nie kopiować pomysłów 1 do 1.

Kto jest odbiorcą Move Mózg?

Każdy z otwartą głową, szukający czegoś więcej, chcący odbierać muzykę i sztukę wszystkimi zmysłami ale na luzie i w dobrym towarzystwie. Na nasze wydarzenie przychodzą osoby zajmujące się na co dzień bardzo różnymi rzeczami – łączy ich to, że chcą przez tą jedną noc w miesiącu bez skrępowania się bawić.

Czy macie już grupę stałych bywalców MM? Opiszcie ich

Oczywiście. Przychodzi do nas bardzo duża grupa osób związana z szeroko pojętą sztuką, studenci, pracownicy korporacji, imprezowe freaki, zawodowi bezrobotni, brokatowe wróżki. Wszystkich łączy to, że szukają dobrej muzyki elektronicznej w przyjaznym otoczeniu.

Macie jakieś ciekawe plany na przyszłość, którymi już możecie się z nami podzielić?

Przed nami 3 wydarzenia: 7 kwietnia w Mózg Warszawa, 12 maja na Jasna 1 oraz ostatni Move Mózg w Mózg Warszawa 6 czerwca.

Niestety ze względu na decyzję dyrektora Teatru Powszechnego, Mózg musi opuścić mury teatru z końcem czerwca nad czym bardzo ubolewamy,  jednak nasze wydarzenia dalej odbywać się będą w klubie Jasna 1, innych miastach oraz nowych lokalizacjach o których informować będziemy na naszych fanpage.

 

 

Zobacz też inne wydarzenia

29.04.2015, WARSZAWA, KLUB HYDROZAGADKA, SUN GLITTERS I PLATONICK DIVE7-9.07.2015, Katowice, OFF Festival25.04.2014, WARSZAWA, CAFE KULTURALNA, KRÓL