LAIF » ZJAWISKO: 5 klasyków lo-fi housowych, które każdy powinien znać

ZJAWISKO: 5 klasyków lo-fi housowych, które każdy powinien znać

Lo-fi house to stosunkowo młody podgatunek house’u, który od kilku lat skutecznie zyskiwał coraz większą popularność. Obecnie, obok techno, świeci on triumfy na festiwalach i imprezach elektronicznych, a tacy artyści jak DJ Boring, Mall Grab czy Ross From Friends otwierają zestawienia najpopularniejszych DJów, szczególnie wśród młodego, internetowego pokolenia gdzie nowy podgatunek house’u zaczynał swoją karierę na takich platformach jak YouTube czy SoundCloud . Poniżej 5 największych hitów, które zdefiniowały gatunek i przyczyniły się do jego ogromnej popularności.

  1. DJ Boring „Winona”

To napewno nie jest pierwszy numer lo fi house’owy ale zdecydowanie jest to jego definicja, a 4 miliony wyświetleń na YouTube i blisko 2 miliony odtworzeń na Spotify mówią same za siebie. O tym utworze powstały już krótkie filmy dokumentalne, a tytułowa Winona Ryder, którą Boring zsamplował na początku utworu, stała się symbolem całego nurtu.

  1. Ross From Friends „Talk To Me You’ll Understand”

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie widziała przynajmniej jednego odcinka serialu „Friends”. Podobnie jest z tym utworem – ciężko trafić na osobę, która interesuje się elektroniką, a która nie znałaby tego hitu. I chociaż na najnowszej płycie Ross trochę odchodzi od lo-fi to tytułu ojca chrzestnego gatunku nikt mu nie odbierze.

  1. Mall Grab „Can’t (Get U Outta My Mind)”

Mall Grab to świetny przykład kariery, której początkiem był serwis SoundCloud. Młody Australijczyk, którego kolejne utwory podbijały internet szybko wyszedł z undergroundu czego dowodem mogą być występy na imprezach Boiler Room’u w Paryżu czy miejsce na prestiżowej liście Top 100 DJs portalu Resident Advisor.

  1. DJ Seinfeld – „U”

Dla Armanda Jakobssona projekt DJ Seinfeld był odskocznią od jego głównej twórczości pod szyldem Rimbaudian, jednak szybko okazało się, że jego duszne beaty, połączone z melancholijnymi melodiami i retro stylistyką błyskawicznie zyskały popularność w sieci, a występy na imprezach Mixmag czy Boiler Room tylko potwierdziły jego umiejętności. Plotka głosi, że na jego tegoroczny występ na gdańskiej Ulicy Elektryków zjechało całe Trójmiasto i okolice.

  1. Palms Trax – „Equation”

W tym utworze znajdziemy wszystkie składniki idealnego utworu lo-fi house’owego – monotonny beat, nostalgiczną melodię, stare syntezatory i klip nagrywany na VHS. Dla jednych będzie to tanie i kiczowate, inni odnajdują tutaj głos najmłodszego pokolenia, które w stylu retro odnajduje swoje środki wyrazu. Jedno jest pewne – nie ma dobrej imprezy retro housowej bez utworów Palms Trax, a kolejne sety nagrywane dla najpopularniejszych magazynów DJ’skich tylko to potwierdzają.

A już w najbliższą sobotę 8 grudnia DJ Boring wystąpi w poznańskiej Próżności! Przyjdźcie i przekonajcie się sami jak brzmi najnowsza odsłona muzyki house w wykonaniu najpopularniejszego przedstawiciela tego gatunku!

Link do wydarzenia.

Bilety dostępne na biletomat.pl
 

Zobacz też inne wydarzenia

7-9.07.2015, Katowice, OFF Festival4.07.2015, Sopot, Zatoka Sztuki, Skin24.04.2015, WARSZAWA, CAFE KULTURALNA, SUPER GIRL & ROMANTIC BOYS I LATAJĄCE PIĘŚCI