LAIF » ZJAWISKO: Artyści, których warto obserwować w 2019 roku

ZJAWISKO: Artyści, których warto obserwować w 2019 roku

Novika, AGIM i Deas – artyści, którzy tworzą polską scenę muzyki elektronicznej – opowiadają nam kogo będą słuchać w nadchodzącym roku.

NOVIKA

Blauka

Georgina Tarasiuk i Piotr Lewańczyk opublikowali do tej pory dwie świetne piosenki, z ciekawymi tekstami i spójnym, doprecyzowanym obrazem. To musi być dobra płyta, a przy obyciu scenicznym Georginy warto wybrać się też na koncerty.

Kasai

To dla niej długo wyczekiwany moment, do tej pory towarzyszyła na scenie innym artystom (m.in. Artur Rojek, Brodka).
Teraz Kasia Piszek czaruje, zaprasza do swojego zmysłowego, nieco baśniowego świata. Z chęcią posłucham całej płyty.

Rebeka

Zawsze z entuzjazmem poznaję kolejne albumy tego zasłużonego już na naszej scenie elektronicznej duetu. Singiel „Cavegirl” zaostrzył apetyt, spodziewam się też akcentów polskich.

AGIM

Z pewnością będzie to Kangding Ray. Po jego bardzo udanym albumie „Hyper Opal Mantis” wydanym dla Stroboscopic Artefacts jestem ciekaw kolejnych efektów jego działań. Oczywiście mam również smaka na następne wydawnictwa zarówno pochodzące od Inigo Kennedy, jak i Architectura, znanego również jako Reeko, którego ostatnia EPka wydana dla oficyny
Ellum Black pod wymownym tytułem „A Girl With No Friends” zapowiada twórczą passę artysty.

Lubię też sięgać po rzeczy stricte post-punkowe czy quasi-jazzowe. Sporo mi w głowie namieszał w tej kwestii zespół Fontaines DC z Irlandii — próbując zredefiniować na nowo post-punkowe gitarowe granie. W zasadzie to taki punk/n.roll. Będę się im bacznie przyglądał, odpoczywając i dystansując się do mojego elektronicznego uniwersum.

DEAS

To jest chyba niemożliwe wskazać jednego artystę i zawsze czuję się w takich sytuacjach trochę niezręcznie, ale jeśli muszę… Steve Parker w listopadzie tego roku wydał bardzo fajna EPkę w labelu Be As One należącym do Shlomi Abera. Nagranie „Alien Protein” prezentuje stylistykę, która bardzo mi się podoba.

Zobacz też inne wydarzenia

25.04.2014, WARSZAWA, CAFE KULTURALNA, KRÓL27.06.2015, Warszawa, Cafe Kulturalna, Crocodiles20-23.08.2015, Katowice, Tauron Nowa Muzyka