LAIF » ZJAWISKO: Słynni reżyserzy i ich teledyski, część 2

ZJAWISKO: Słynni reżyserzy i ich teledyski, część 2

 

Wracamy do Was z drugą częścią zestawienia najciekawszych teledysków wyreżyserowanych przez słynnych twórców filmowych. Część pierwszą znajdziecie tu
 
Tekst: Małgorzata Jacygrad
 

winona

Kadr z teledysku The Killers „Here With Me”


 
David Lynch – „Crazy Clown Time” David Lynch
 
„Crazy Clown Time” to ponad siedmiominutowy utwór pochodzący z debiutanckiej płyty Davida Lyncha o tym samym tytule. Teledysk praktycznie słowo w słowo obrazuje tekst piosenki – jesteśmy więc świadkami orgii młodych ekscentryków. Klip, pomimo wyraźnych starań Lyncha, w najmniejszym stopniu nie dorównuje jego kultowym dziełom filmowym i telewizyjnym. Cieszymy się więc, że reżyser zamiast tworzyć nowym album pracuje nad wznowieniem „Miasteczka Twin Peaks”.
 

 
Gaspar Noé – „We No Who U R” Nick Cave and the Bad Seeds
 
O Gasparze Noé zrobiło się ostatnio głośno za sprawą filmu „Love”, w którym pokazał mocne, niesymulowane sceny seksu (oglądać można je było w 3D). Jednak reżyser szokuje w kinie już od dawna. Teledysk do utworu „We No Who U R” na tle twórczości Noé zdaje się wyjątkowo grzeczny ale w połączeniu z hipnotyzującym głosem Nicka Cave’a tworzy mroczną całość, która wywołuje gęsią skórkę.
 

 
David Fincher – „Vogue” Madonna
 
Fincher to ten z hollywoodzkich reżyserów, który ma na swoim koncie najwięcej słynnych teledysków. Tworzył klipy dla największych gwiazd muzyki lat 90., w tym dla George’a Michaela („Freedom! ‘90”) ale to dzięki teledyskowi do „Vogue” odniósł oszałamiający sukces. Można pokusić się o stwierdzenie, że to Madonna z Fincherem wprowadzili voguing do kultury popularnej, redefiniując historię tańca i muzyki.
 

 
Gus Van Sant – „Under the Bridge” Red Hot Chilli Peppers
 
Współpraca Van Santa z RHCP rozpoczęła się od występu basisty zespołu Flea w filmie „Moje własne Idaho”. Bardzo osobisty utwór napisy przez Anthony’ego Kiedisa w trudnym momencie jego życia (pogłębiające się uzależnienie od narkotyków, śmierć przyjaciela i oddalanie od pozostałych członków RHCP) idealnie wpasował się we wrażliwość reżysera. Rezultatem jest teledysk, dzięki któremu undergroundowy wcześniej zespół przebił się do mainstreamu.
 

 
Tim Burton – „Here With Me” The Killers
 
To drugi nakręcony przez Tima Burtona teledysk dla zespołu The Killers, wcześniej współpracowali oni przy utworze „Bones”. Inspirowany amerykańskim horrorem z 1935 roku „Szalona miłość”, klip do „Here With Me” pokazuje historię młodego chłopca (uroczy Craig Roberts) beznadziejnie zakochanego w woskowej figurze Winony Ryder. Czarny humor Burtona doskonale łagodzi zbyt sentymentalny ton piosenki.
 

 
Krzysztof Skonieczny – „Chleb” Mister D.
 
Skonieczny, artysta wszechstronny, założyciel Głębokiego OFFu, zanim rozpoczął współpracę z Mister D. miał już na swoim koncie długą listę teledysków stworzonych dla polskich muzyków. Na naszym podwórku był już bardzo rozpoznawalny, szczególnie po sukcesie filmu „Hardkor Disko”. Jednak to klip do piosenki „Chleb” dzielącego krytyków projektu muzycznego Doroty Masłowskej, przyniósł mu zainteresowanie zagranicznych mediów. Głównie za sprawą pojawienia się w nim Anji Rubik w roli księżniczki dresiary.
 

Zobacz też inne wydarzenia

10.06.2015, WARSZAWA, MIŁOŚĆ, SLOW MAGIC24.04.2015, WARSZAWA, CAFE KULTURALNA, SUPER GIRL & ROMANTIC BOYS I LATAJĄCE PIĘŚCI21.05.2015, WARSZAWA, KLUB BASEN, Sóley