Hej, informujemy ze magazyn Laif jest obecnie na sprzedaż.
Zainteresowanych prosimy o kontakt na e-mail: ola@laif.pl lub przez naszego FB

LAIF » ZJAWISKO: Tęskno poleca: 5 albumów z poezją na pierwszy planie

Hi, Laif magazine is for sale.
If you are interested , please  contact via email : ola@laif.pl
or send us PM on our FB .

ZJAWISKO: Tęskno poleca: 5 albumów z poezją na pierwszy planie

Dzisiaj premiera płyty „Tęskno gra poezję”, zapytaliśmy Asię Longić o jej ulubione płyty z poezją na pierwszym planie lub takie, w których poezja uzupełnia całość. Najnowszy materiał Tęskno, który właśnie ujrzał światło dzienne to emocjonalnego kompozycje, z którego dobrze znamy projekt,  będące środowiskiem dla twórczości polskiej poetki dwudziestolecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Winylowe wydanie jest dostępne w preorderze tu: https://asfaltshop.pl/product/24104-teskno-teskno-gra-poezje-lp. 

Tęskno, fot. mat. prasowe

1.Mela Koteluk, Kwadrofonik – Astronomia poety. Baczyński

To ubiegłoroczne wydawnictwo ze świetnej serii Muzeum Powstania Warszawskiego. Dołączyło do jazzowego albumu z wierszami Anny Świrszczyńskiej śpiewanego przez Monikę Borzym czy płyty „Fogg-pieśniarz Warszawy” zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis. Chociaż trudno było wybrać faworyta to jednak współczesna interpretacja poezji Baczyńskiego z magicznym, międzyplanetarnym teledyskiem nakręconym w Parku Rzeźby w Królikarni skradła nie tylko moje uszy, ale też oczy – koniecznie obejrzyjcie i posłuchajcie „Astronomię”.

2.Syny – Sen

Nie można mówić o muzycznych interpretacjach poezji i pominąć kawałek „Wiersze”, którego odsłuch zapewnia „tyle rozkminy ile chwil w ciągu godziny”, czyli naprawdę dużo. Uwielbiam sposób w który Piernikowski opisuje i tym samym kreuje rzeczywistość wokół siebie, we wszystkich wydaniach – solo, w duecie Syny z 1988, czy w pomysłowych kolaboracjach z Adamem Repuchą lub Kachą Kowalczyk. Jeżeli w muzyce szukacie przemyślanego, spójnego konceptu i nie straszna wam odrobina mroku to zachęcam do przesłuchania albumu „Sen”.

3.Sufjan Stevens, Angelo De Augustine – A Beginner’s Mind

Oderwijmy się na chwilę od szeleszczących spółgłosek i przepłyńmy na drugą stronę Oceanu Atlantyckiego, żeby zapoznać się z najnowszą propozycją od Sufjana i Angelo. Muzyczną podstawę stanowią rozmarzone, zatopione w pogłosie dźwięki pianina i gitar, a teksty piosenek to bezpośrednie nawiązania nie do jednego, ale wielu odmiennych, mocno różniących się od siebie filmów: klasyki takiej jak „Niebo nad Berlinem” – niemieckiego filmu z 1987 roku, „Wszystko o Ewie” – amerykańskiej produkcji z 1950 roku, ale również „Hellraiser III: Piekło na ziemi” czy „Dziewczyny z drużyny 2”. Czy taka szalona zbieranina odniesień i cytatów miała prawo zadziałać? Przekonajcie się sami.

4. Arlo Parks – Collapsed In Sunbeams

Debiut, jedyna propozycja solo, anglojęzyczna, tym razem z Wielkiej Brytanii. Polecam sięgnąć po rozszerzoną wersję albumu, „deluxe”, na której znajdziecie alternatywne wykonania lo fi. Są to między innymi cover jednej z moich ulubionych wokalistek Clairo – „Bags”, ale też nagranie będące wisienką na torcie: Arlo recytująca wiersz „Black Dog”. Artystka w swojej twórczości porusza kwestie zdrowia psychicznego i tożsamości seksualnej z ogromną mądrością i autentycznością – słychać, że naprawdę wie o czym śpiewa i robi to w niezwykle urzekający sposób.

5.Kuba Więcek Trio & Paulina Przybysz – Kwiateczki

Na koniec wracamy do kraju i do nadchodzącej płyty ze świata polskiego jazzu. Album poświęcony Janowi Kochanowskiemu zapowiada się wspaniale, słowa renesansowego poety nigdy nie brzmiały tak lekko. Po trzech singlach nie mogę doczekać się całości, tym bardziej, że premiera albumu została wyznaczona na ten sam dzień co „Tęskno gra poezję” z wierszami Zuzanny Ginczanki. 19 listopada przejdzie do historii jako święto polskiej poezji śpiewanej.

Zobacz też inne wydarzenia

18.06.2015, WARSZAWA, Pardon, To Tu, Jozef van Wissem 21.05.2015, WARSZAWA, KLUB PARDON, TO TU, Idris Ackamoor & The Pyramids 20-23.08.2015, Katowice, Tauron Nowa Muzyka